Trwa ładowanie...

Nie żyje Heinrich Harrer

Nie żyje Heinrich HarrerŹródło: Inne
d2d96f6
d2d96f6

Zmarł znany austriacki himalaista, badacz, pisarz i nauczyciel Dalajlamy Heinrich Harrer .

Harrer zmarł w mieście Friesach, w Karyntii, kraju związkowym w Austrii. Miał 94 lata.

Napisał ponad 20 książek.

Światowym bestsellerem stały się jego wspomnienia Siedem lat w Tybecie. Moje życie na dworze Dalajlamy.

Latem 1939 roku Heinrich Harrer wziął udział w niemieckiej ekspedycji na Nanga Parbat. Gdy w Europie wybuchła wojna, himalaiści, jako obywatele III Rzeszy, zostali internowani przez Brytyjczyków. Kilka lat spędzili w obozie jenieckim w Indiach. W końcu udało im się uciec. Po długiej wędrówce Harrer dotarł do Lhasy. W stolicy Tybetu przebywał w latach 1946-1952, ucząc młodego XIV. Dalajlamę, politycznego i duchowego przywódcę Tybetańczyków, m.in. angielskiego i geografii.

d2d96f6

W 1952 roku powrócił do Europy - zorganizował wiele ekspedycji etnograficznych i górskich w Azji, Ameryce Łacińskiej, Afryce i Oceanii.

Na postawie jego tybetańskich wspomnień Jean-Jacques Annaud nakręcił w 1997 roku film „Siedem lat w Tybecie” - w postać Herrera wcielił się amerykański aktor Brad Pitt.

W 1997 roku Heinrich Harrer przyznał, że był członkiem SS i partii narodowosocjalistycznej (NSDAP).

d2d96f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d96f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj