Trwa ładowanie...

Nie żyje Christopher Tolkien. Syn J.R.R. Tolkiena miał 95 lat

Zmarł Christopher Tolkien, syn J.R.R. Tolkiena. Wykładowca akademicki i popularyzator twórczości ojca miał 95 lat.

Nie żyje Christopher Tolkien. Syn J.R.R. Tolkiena miał 95 latŹródło: Youtube.com
dk63m9j

O śmierci pisarza donosi międzynarodowa prasa – takie tytuły, jak "New York Times" czy "The Guardian”. Jako pierwszy informację podał francuski serwis "Var-matin".

Christopher Tolkien był wykładowcą akademickim. Nauczał m.in. staroangielskiego i staroislandzkiego, wykładał na uniwersytecie w Oksfordzie.

Był trzecim synem J.R.R. Tolkiena i Edith Mary Tolkien. W młodości służył w Royal Air Force. Po II wojnie światowej studiował język i literaturę angielską na Uniwersytecie Oksfordzkim.

dk63m9j

Jako zarządca majątku swojego ojca (był nim do 2017 r.), zajmował się redakcją, porządkowaniem i publikacją jego literackich szkiców i notatek dotyczących legendy Śródziemia. To dzięki niemu światło dzienne ujrzały "Silmarillion", "Niedokończone opowieści", "Historia Śródziemia" czy "Dzieci Húrina".

Był dwukrotnie żonaty. Miał trójkę dzieci. Jego najstarszy syn, Simon, także jest pisarzem. Christopher Tolkien do śmierci mieszkał na południu Francji. Zmarł 16 stycznia w miejscowości Draguignan w prowincji Var.

dk63m9j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk63m9j