Trwa ładowanie...
d1zu6zy

Nie żyje Christopher Tolkien. Syn J.R.R. Tolkiena miał 95 lat

Zmarł Christopher Tolkien, syn J.R.R. Tolkiena. Wykładowca akademicki i popularyzator twórczości ojca miał 95 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł syn J.R.R. Tolkiena
Zmarł syn J.R.R. Tolkiena (Youtube.com)
d1zu6zy

O śmierci pisarza donosi międzynarodowa prasa – takie tytuły, jak "New York Times" czy "The Guardian”. Jako pierwszy informację podał francuski serwis "Var-matin".

Christopher Tolkien był wykładowcą akademickim. Nauczał m.in. staroangielskiego i staroislandzkiego, wykładał na uniwersytecie w Oksfordzie.

d1zu6zy

Był trzecim synem J.R.R. Tolkiena i Edith Mary Tolkien. W młodości służył w Royal Air Force. Po II wojnie światowej studiował język i literaturę angielską na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Jako zarządca majątku swojego ojca (był nim do 2017 r.), zajmował się redakcją, porządkowaniem i publikacją jego literackich szkiców i notatek dotyczących legendy Śródziemia. To dzięki niemu światło dzienne ujrzały "Silmarillion", "Niedokończone opowieści", "Historia Śródziemia" czy "Dzieci Húrina".

Był dwukrotnie żonaty. Miał trójkę dzieci. Jego najstarszy syn, Simon, także jest pisarzem. Christopher Tolkien do śmierci mieszkał na południu Francji. Zmarł 16 stycznia w miejscowości Draguignan w prowincji Var.

Podziel się opinią

Share

d1zu6zy

d1zu6zy
d1zu6zy