Trwa ładowanie...
d2cb45v
miłosz
16-07-2013 13:06

Nie przynoście kwiatów na pogrzeb Miłosza

d2cb45v
d2cb45v

W piątkowym pogrzebie Czesława Miłosza może uczestniczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy osób - szacują władze Krakowa. Powstał wstępny scenariusz ceremonii pogrzebowej, który dzisiaj ma być zatwierdzony przez rodzinę zmarłego.

Według niego 27 sierpnia w piątek o godzinie 11.00 w Bazylice Mariackiej rozpocznie się msza święta żałobna odprawiona pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego, który wygłosi też homilię. Innych wystąpień w kościele nie będzie.

W krypcie Na Skałce ułożono już wczoraj fundament i dolną płytę sarkofagu. Na ścianie frontowej wykuty będzie i pomalowany czarnym matowym lakierem napis: CZESŁAW MIŁOSZ, POETA, 1911-2004, a pod spodem łacińska maksyma BENE QUIESCAS (Spoczywaj w pokoju).

Po mszy kondukt ma przejść ulicami miasta na Skałkę, gdzie kardynał Macharski o godz. 13.00 poprowadzi ceremonię pogrzebową. Przywidziane są krótkie wystąpienia i wspomnienia o zmarłym. Trwają ustalenia, kto zabierze głos.

d2cb45v

Wiadomo na razie, że na Skałce zabrzmi jeden wiersz noblisty.

„- Przeczytają go tłumacze poezji Miłosza: po angielsku Robert Hass, po rosyjsku Anatol Rojtman, a po litewsku Tomas Venclova - powiedziała Agnieszka Kosińska, asystentka zmarłego poety. Nie podano jeszcze, jaki wiersz zostanie wybrany i kto go przeczyta po polsku.

Po ceremonii pogrzebowej poeci i przyjaciele zmarłego spotkają się o 19.00 w kościele św. Katarzyny, aby publicznie czytać jego wiersze. Wśród nich będzie dwójka noblistów: Seamus Heaney i Wisława Szymborska.

Nie jest zamknięta ostateczna lista oficjalnych uczestników pogrzebu. Przybyć ma premier Marek Belka, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, ministrowie kultury Polski i Litwy, zagraniczni dyplomaci. Prezydenta Polski reprezentować ma Barbara Labuda, a Litwy - Czesław Okińczyc.

Rodzina Czesława Miłosza poprosiła uczestników pogrzebu, żeby nie przynosili kwiatów, lecz przeznaczone na ich zakup pieniądze przekazali na wsparcie Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Łazarza na konto: Bank PKO S.A. I o/Kraków Nr 38 1240 1431 1111 0000 0976 3744.

d2cb45v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cb45v