Trwa ładowanie...

Nie było Grand Prix na 32. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska 2007

Nie było Grand Prix na 32. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska 2007Źródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Jury 32. Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska 2007 nie przyznało Grand Prix – nagrody głównej festiwalu. Nagrody dla zespołów aktorskich otrzymały teatry: im. S.I. Witkiewicza z Zakopanego oraz Współczesny z Wrocławia.

– Byliśmy w bardzo trudnej sytuacji. Doszliśmy do wniosku, że w tym - dosyć wyrównanym - poziomie Konfrontacji nie było zdecydowanego lidera. Siła zespołów bardziej decydowała o przedstawieniu, niż jakaś mocna indywidualność – powiedział w nocy z piątku na sobotę - po ogłoszeniu werdyktu - przewodniczący jury, Maciej Prus.

Zdaniem przewodniczącego poziom tegorocznych Konfrontacji był bardzo dobry.
*– W polskim teatrze odbywa się dramatyczna wymiana pokoleń. Ja myślę, że to nowi ludzie wchodzą do tego teatru, a reżyserzy z pokolenia dojrzałego usiłują zachować trend, który narzucają młodzi – podkreślił Prus. * Jury festiwalu przyznało dwa wyróżnienia dla młodych reżyserów - Bogny Podbielskiej za debiut przedstawieniem „30 sekund” Juliusza Słowackiego z Teatru im. Kochanowskiego w Opolu, oraz Michała Zadary za zamysł inscenizacyjny „Odprawy posłów greckich” Kochanowskiego z Narodowego Starego Teatru z Krakowa.

Krakowska inscenizacja zebrała najwięcej nagród aktorskich - jury wyróżniło Romana Gancarczyka za rolę Antenora, Juliusza Chrząstowskiego za Posła Parysów/Rotmistrza, oraz Barbarę Wysocką za rolę Kasandry.

d29coz4

Dwie nagrody aktorskie przypadły też artystom opolskiego teatru im. Kochanowskiego za kreacje w przedstawieniu „30 sekund”. Otrzymali je Mirosław Bednarek za rolę Sforki, i Maciej Namysło za Szczęsnego Kossakowskiego.

Jury doceniło także Dorotę Ficoń za rolę Róży van der Blaast w „Dzień dobry państwu – Witkacy” z teatru im. Witkiewicza z Zakopanego oraz Tomasza Orpińskiego za rolę Grabca, syna zakrystiana w „Balladynie” z wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Nagrodę za muzykę do „Dzień dobry państwu – Witkacy” otrzymał w Opolu Jerzy Chruściński; jury wyróżniło też Marcina Chlandę, autora scenografii do „30 sekund” Juliusza Słowackiego .

Jurorzy 32. Konfrontacji postanowili szczególnie wyróżnić dwa zespoły aktorskie - Teatru im. Witkiewicza z Zakopanego za inscenizację „Dzień dobry państwu – Witkacy”, oraz wrocławskiego Teatru Współczesnego za „Balladynę” Juliusza Słowackiego .

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj