Trwa ładowanie...
darwin
23-04-2010 13:55

Nędzny los dzieła Darwina

Share
Nędzny los dzieła DarwinaŹródło: Inne
d3yicjj

Pierwsze wydanie dzieła O powstawaniu gatunków Karola Darwina , które przez lata trzymane było w szafce w toalecie, zostanie sprzedane na aukcji w domu aukcyjnym Christie's. Organizatorzy spodziewają się, że książka zostanie sprzedana za 60 tysięcy funtów.

Jest tylko niewiele ponad tysiąc egzemplarzy książki, którą wydano w 1859 roku, w kwietniu jeden z nich został sprzedany na aukcji w Norfolk za 35 tysięcy funtów.

Książka trafi na aukcję w 150. rocznicę wydania.

Dom aukcyjny Christie's poinformował, że zięć właściciela domu rozpoznał książkę na wystawie poświęconej Darwinowi i skojarzył ją z tym, co widział w domu swej rodziny. Margaret Ford z Christie's powiedziała, że osoba, która przed laty kupiła książkę, mogła nie zdawać sobie sprawy z jej wartości.

d3yicjj

O powstawaniu gatunków to najsłynniejsze dzieło Karola Darwina , które zrewolucjonizowało nasze wyobrażenie o miejscu człowieka i innych żywych stworzeń na drabinie ewolucyjnej. Jako pierwszy wykazał, że gatunki podlegają modyfikacjom w wyniku walki o byt, a dobór naturalny jest procesem trwałym, nieodłącznym elementem istnienia.

Opublikowana w 1859 roku książka wywołała burzę, trzeba jednak pamiętać, że jak na ówczesne czasy była odkryciem nie tylko kontrowersyjnym, ale wręcz burzącym wcześniejsze teorie dotyczące życia na ziemi. Współczesny czytelnik może podziwiać jednak nie tylko przenikliwość Darwina , nie ma bowiem wątpliwości, że w drugiej połowie XIX wieku kolejne odkrycia przyrodników zmierzały w kierunku teorii ewolucji i gdyby nie Darwin , zapewne w kilka lat po nim z podobną koncepcją wystąpiłby inny badacz. Zachwyca jednak klarowność wywodu, wielka kultura polemiki z oponentami, wreszcie skromność autora, a także jego ogromna erudycja poparta własnymi obserwacjami i licznymi podróżami.

d3yicjj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yicjj
d3yicjj