Trwa ładowanie...
d323xqf
miłosz
16-07-2013 15:14

Naprawianie Miłosza

d323xqf
d323xqf

Młodzi pisarze chcieli zaatakować Czesława Miłosza w piśmie "Odra". Redakcja nie zgodziła się na publikację tekstów i zlikwidowała dodatek literacki młodych.

Wrocławska "Odra", zasłużony i prestiżowy miesięcznik społeczno-kulturalny, przeżywa złe dni. Spada sprzedaż, miesięcznika nie czytają młodzi. To z myślą o nich powstała "Orda" - literacki dodatek do "Odry" robiony przez młodych krytyków i poetów.

Pierwszy i ostatni numer "Ordy" ukazał się w maju. Przy następnym, czerwcowym, wybuchła bomba. Szef "Odry" Mieczysław Orski oraz poetka Urszula Kozioł uznali, że dwa teksty w "Ordzie" obrażają zaprzyjaźnionych z redakcją autorów.

W pierwszym tekście szef "Ordy" Marcin Hamkało bawi się wierszem Czesława Miłosza "Biografia artysty". Hamkało - jak sam wyjaśnia - chciał z wiersza "wyeliminować niewspółczesność", bo: "Czesław M. to w końcu współczesny poeta, a - tak mi się wydaje - przyjemnie jest, kiedy wiersz współczesny mówi o rzeczach współczesnych we współczesny sposób".

d323xqf

Drugi tekst - Piotra Czerniawskiego - to atak na jurorów nagrody literackiej Nike kierujących się w ocenach, zdaniem autora, dawnymi zasługami poetów. Chodzi tu o dwie nominowane książki Czesława Miłosza: "Drugą przestrzeń" i "Orfeusza i Eurydykę".

W trakcie burzliwych kolegiów w "Odrze" Hamkało zgodził się na wycofanie tekstu Czerniawskiego, uparł się jednak przy własnym "naprawianiu Miłosza". W efekcie Orski wycofał z druku dodatek, a Hamkało zrezygnował z pracy w miesięczniku.

d323xqf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d323xqf