Trwa ładowanie...
teatr
23-04-2010 13:48

Najważniejsze wydarzenia Roku Grotowskiego

Najważniejsze wydarzenia Roku GrotowskiegoŹródło: Inne
d126p6j
d126p6j

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat miejscem prawdy” i prezentacja spektakli w ramach festiwalu Europejskiej Nagrody Teatralnej to najważniejsze wydarzenia Roku Grotowskiego , który będzie obchodzony w 2009 roku pod auspicjami UNESCO.

- Tak naprawdę będą to wielkie spotkania najwybitniejszych mistrzów współczesnego teatru - powiedział Jarosław Fret, dyrektor Instytutu Grotowskiego , który jest pomysłodawcą i głównym organizatorem przyszłorocznych wydarzeń.

- Do Wrocławia przyjadą m.in. Eugenio Barba, Peter Brook , Alvis Hermanis, Pina Bausch. Po raz pierwszy odwiedzi Polskę znakomity Tadashi Suzuki, będą też nasi twórcy m.in. Krystian Lupa , Krzysztof Warlikowski , Włodzimierz Staniewski - wymieniał Fret.

- Festiwal „Świat miejscem prawdy” w swojej idei nawiąże do jednego z esejów Grotowskiego , w którym autor napisał, że świat powinien być miejscem prawdy - wyjaśnił Fret i dodał, że zaproszeni artyści przedstawią wyjątkowe spektakle, w których, jak postulował Grotowski , istotną rolę odgrywa aktor.

d126p6j

- Z kolei uroczystość wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej (Premio Europa per il Teatro) to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w naszym teatralnym świecie. Do tej pory uroczystość organizowana była w krajach śródziemnomorskich, m.in. we Włoszech i w Grecji - powiedziała Joanna Klass, dyrektor wykonawczy Roku Grotowskiego .

- Mogę zdradzić już teraz, że główną nagrodę otrzyma Krystian Lupa, co było zresztą jedną z przesłanek, aby uroczystość odbyła się w Polsce - poinformowała Klass i zapowiedziała, że podczas trwania spotkań związanych z galą widzowie obejrzą spektakle m.in. Guya Cassiersa, Pippo Delbona, Rodrigo Garcii, Arpada Schillinga.

Według Freta, wszystkie wydarzenia Roku Grotowskiego przyczynią się do spopularyzowania twórczości artysty, który - jego zdaniem - niesłusznie posądzany jest o hermetyzm.
- To prawda, że nie ma jednej recepcji Grotowskiego , wpływ jego twórczości odczuwamy nie tylko w teatrze, ale w ogóle w sztuce. Jednak zapewniam, że Grotowski nie jest twórcą niedostępnym. Ta etykieta, choć łatwa, jest nieprawdziwa - przekonywał.

Jak powiedziała Klass, oprócz wydarzeń artystycznych odbędą się także spotkania o charakterze naukowym.
- Poza festiwalami odbędzie się szereg konferencji naukowych, seminariów, warsztatów reżyserskich i pokazów pracy aktorskiej, paneli dyskusyjnych oraz wykładów na uniwersytetach - zapowiedziała.
Jak dodała, spotkania o charakterze naukowym odbędą się nie tylko w Polsce, ale i za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech i na Kubie.

d126p6j

Według oceny ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego, Rok Grotowskiego jest bardzo dobrze przygotowany.
- Cieszę się, że te wydarzenia adresowanie są nie tylko do znawców i miłośników teatru, ale także mają charakter popularyzatorski, co jest tym ważniejsze, że element edukacji jest kluczowy - powiedział.

14 stycznia 2009 r. minie dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego (1933-1999), wybitnego reżysera, pedagoga i reformatora teatru. Grotowski , razem z Ludwikiem Flaszenem, stworzył Teatr 13 Rzędów w Opolu, który potem przekształcił w Teatr Laboratorium, realizując w nim ideę tzw. teatru ubogiego. Zdaniem Petera Brooka , od czasów Stanisławskiego nikt na świecie nie badał natury aktorstwa, jego znaczenia, jego procesów duchowo-fizyczno-emocjonalnych tak dogłębnie i całkowicie, jak Grotowski .

d126p6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d126p6j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj