Na opublikowanej niedawno przez magazyn „Foreign Policy” liście stu najbardziej wpływowych intelektualistów znaleźli się Jean Baudrillard i Alain Finkielkraut.
* Jean Baudrillard (ur. 1929) to francuski socjolog i filozof kultury, jeden z najoryginalniejszych krytyków globalizacji, obdarzony apokaliptyczną wyobraźnią i rozpoznawalnym stylem. W swoich publikacjach daje wyraz zainteresowaniu społeczeństwem postindustrialnym i kulturowymi skutkami rozwoju technik rzeczywistości wirtualnej.* Jest autorem teorii symulakrów. Teoretyk fotografii i fotograf. Po polsku ukazały się następujące książki Jeana Baudrillarda : Ameryka , Rozmowy przed końcem , Pakt jasności. O inteligencji Zła , Duch terroryzmu. Requiem dla Twin Towers oraz O uwodzeniu . Na 3 października b.r. odbyła się polska premiera Symulakrów i symulacji , najbardziej znanej książki Baudrillarda , a w planach wydawniczych na najbliższe dwa lata
znajduje się nie mniej znana Wymiana symboliczna i śmierć.
Alain Finkielkraut urodził się w 1949 roku w Paryżu. Filozof i publicysta francuski, jedyny syn polskiego Żyda więzionego w Auschwitz. Do swoich korzeni nawiązywał w książce Le Juif imaginaire (1981; Żyd z urojenia), jednak dopiero Porażka myślenia (1987; wyd. pol. 1992) stanowiła przełom w jego karierze jako krytyka „barbarzyństwa nowoczesnego świata”. Oryginalna refleksja Finkielkrauta wyrosła z francuskiego Maja’68 i z czasem ewoluowała w stronę konserwatyzmu; nie daje się jednak jednoznacznie zaklasyfikować według tradycyjnych podziałów politycznych. Jego mistrzami intelektualnymi byli Hannah Arendt i Emmanuel Lévinas. Wydawnictwo Sic! opublikowało w lutym b.r. esej Finkielkrauta W imię Innego. Antysemicka twarz lewicy , na jesień zaś zapowiadana jest Niewdzięczność – książka o tym, czego Zachód może się nauczyć od Polaków, Węgrów czy Czechów, budujących swoją tożsamość zarówno z europejskich elementów uniwersalnych, jak i lokalnych elementów narodowych.
* Istniejąca od 1970 roku „Foreign Policy” to wydawany w Waszyngtonie opiniotwórczy magazyn założony przez Samuela Huntingtona i Warrena Demiana Manshela. Pismo zajmuje się zagadnieniami polityki globalnej, rosnącego postępu globalizacji i jej wpływu na poszczególne społeczeństwa, ich kultury, gospodarki i pojedynczych obywateli.*Odbiorcami FP są najbardziej wpływowi przedstawiciele biznesu, polityki oraz innych ważnych dziedzin życia publicznego Stanów Zjednoczonych i ponad dziewięćdziesięciu innych krajów.