Trwa ładowanie...
brytania
23-04-2010 13:34

Najstarszy brytyjski dokument do czytania w Internecie

Najstarszy brytyjski dokument do czytania w InternecieŹródło: Inne
d2ui6s6
d2ui6s6

Najstarszy brytyjski dokument publiczny – kataster gruntowy sporządzony na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii – dostępny jest w Internecie.

Ukończona w 1086 roku Domesday Book (dosłownie Księga Dnia Sądu Ostatecznego) z wielką dokładnością klasyfikowała grunty, budynki oraz pogłowie trzody i bydła, głównie na potrzeby fiskalne. A ponieważ od osądu sporządzających spis nie było odwołania jak od wyroku Sądu Ostatecznego – stąd nazwa.

Tekst księgi, którą w zeszłym roku opinia publiczna w wielkiej Brytanii uznała za jeden z najcenniejszych skarbów narodowych, udostępniono w łacińskim oryginale i angielskim tłumaczeniu. Można je znaleźć pod adresem www.nationalarchives.gov.uk/domesday.

Kataster powstał w czasie, kiedy Anglii groziła inwazja i Wilhelm potrzebował środków na zaciężne wojsko i chciał zorientować się w swoich możliwościach. Swoich asesorów wysłał do 13 tysięcy miejscowości w kraju.

Domesday Book musiała być niezwykle dokładna. Kronikarz zanotował nieco ironicznie i z wyrzutem: badania przeprowadzono z taką drobiazgowością, że (wstyd o tym pisać, chociaż król nie uważał tego za wstydliwe) nie było ani jednego jarda ziemi, ani jednego wołu, ani krowy, ani świni, która by nie została zapisana w sprawozdaniu.

W Internecie można przeszukiwać księgę wprowadzając nazwę miejscowości lub wioski.

Chociaż 80 procent Brytyjczyków słyszało o Domesday Book, nie każdy jednak wie, co to takiego – podało Narodowe Archiwum, w którym przechowywany jest oryginał. Archiwum zleciło badanie socjologiczne, z którego wynika, że według dwóch procent populacji Wielkiej Brytanii Domesday Book to tytuł powieści Dana Browna .

d2ui6s6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ui6s6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj