Trwa ładowanie...

Najstarsza Biblia świata wkrótce w internecie

Najstarsza Biblia świata wkrótce w internecieŹródło: AFP
d1x8xe5
d1x8xe5

Jedna z najstarszych zachowanych Biblii - pochodzący z IV wieku Kodeks Synajski - zostanie niebawem udostępniona w internecie - poinformowała w poniedziałek biblioteka Uniwersytetu w Lipsku.

Od najbliższego czwartku w internecie będzie można obejrzeć dwie części manuskryptu zawierające Stary Testament, przechowywane w Lipsku i w Londynie.

Do lipca 2009 roku pod adresem internetowym: www.codex-sinaiticus.net mają znaleźć się skany zachowanej połowy Starego oraz całości Nowego Testamentu, czyli łącznie 390 stron.

Części Kodeksu Synajskiego przechowywane są także w rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Petersburgu oraz w klasztorze św. Katarzyny w Egipcie.

Technika cyfrowa oraz internet umożliwiły wirtualne scalenie manuskryptu, którego stan nie pozwala na transport. Planowane jest także wydanie drukowane.

d1x8xe5

Kodeks Synajski spisano pomiędzy rokiem 330 a 350 w języku starogreckim, wyłącznie wielkimi literami i jednym ciągiem bez podziału na słowa i wersety. Kodeks ten jest jednym z najstarszych i najważniejszych manuskryptów Septuaginty (pierwsze tłumaczenie Biblii hebrajskiej na grekę, nazwane tak od liczby jej 70 tłumaczy) i Nowego Testamentu.

Kodeks odnalazł w 1844 roku w klasztorze św. Katarzyny na Synaju lipski teolog Konstantin von Tischendorf. Wówczas mnisi pozwolili mu zabrać 43 znalezione karty, które do dziś znajdują się w bibliotece Uniwersytetu w Lipsku.

W 1859 roku Tischendorf powrócił do klasztoru z polecenia rosyjskiego cara i odkrył kolejne fragmenty Biblii, które mnisi podarowali carowi. W 1933 roku Związek Radziecki sprzedał 347 kart Kodeksu (za 100 tys. funtów) Brytyjskiemu Muzeum w Londynie.

Ostatniego odkrycia dokonano w 1975 roku.Tym razem fragmenty biblii pozostały w klasztorze na Synaju.

d1x8xe5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x8xe5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj