Najpiękniejsza książka świata została wydana w Polsce
"Dziennik podróży” Bolesława Stelmacha wydany w 2016 roku przez Ośrodek ”Brama Grodzka – Teatr NN” został nagrodzony w prestiżowym konkursie 50 Books | 50 Covers. ”Przykład bezbłędnej pracy edytorskiej, zdjęcia umieszczone z ogromnym wyczuciem i wrażliwością, a oprawa introligatorska dopełnia książkę prostotą i siłą”, oceniła Jessica Helfand z jury 50 Books | 50 Covers.
”Dziennik podróży” Bolesława Stelmacha wydany w 2016 roku przez Ośrodek ”Brama Grodzka – Teatr NN” został nagrodzony w prestiżowym konkursie 50 Books | 50 Covers. ”Przykład bezbłędnej pracy edytorskiej, zdjęcia umieszczone z ogromnym wyczuciem i wrażliwością, a oprawa introligatorska dopełnia książkę prostotą i siłą”, oceniła Jessica Helfand z jury 50 Books | 50 Covers.
Konkurs na najlepiej zaprojektowaną książkę roku organizowany jest od 1923 i uznawany jako jeden z najbardziej prestiżowych w branży projektowania graficznego na świecie. Nagrodzone książki reprezentują najlepsze i najciekawsze trendy w projektowaniu graficznym w Stanach Zjednoczonych i Europie. Konkursowi towarzyszy wystawa, na której można oglądać nagrodzone publikacje. Organizatorem konkursu jest AIGA (Amerykański Instytut Sztuki Graficznej). Od 2012 partnerem konkursu jest Design Observer.
Książka ”Dziennik podróży” jest zapisem procesu powstawania Teatru w Budowie – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zwycięstwo w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2009 roku zapoczątkowało trwającą siedem lat wyprawę przez czas opracowywania nowej koncepcji i przebudowy ”współczesnych ruin” – teatru operowego, którego projektowanie i budowa rozpoczęły się w 1972 roku, a zakończyły w roku 2016.
”Cieszymy się z zauważenia i docenienia naszego projektu poza Polską – publikacja jest również anglojęzyczna. W finale konkursu nagrodzono również inne książki i okładki, które lubimy i cenimy”, powiedzieli autorzy, Idalia Smyczyńska, Robert Zając, to oni przygotowali projekt graficzny książki.
To już drugie wyróżnienie dla ”Dziennika podróży”. W 2016 roku projekt książki otrzymał nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie w konkursie Edycja.
Idalia Smyczyńska – zajmuje się komunikacją wizualną (w szczególności projektowaniem wydawniczym i projektowaniem identyfikacji wizualnych). Współtworzy kolektyw kilku.com. Inicjatorka i współorganizatorka konferencji dotyczącej grafiki użytkowej i typografii Typolub.
Robert Zając – projektant-grafik. Współtworzy kolektyw projektowy kilku.com. Zajmuje się identyfikacją wizualną, projektowaniem wydawniczym i systemami informacji kierunkowej. Absolwent i sympatyk Akademickiego Kursu Typografii. Mieszka i pracuje w Lublinie.
AIGA (Amerykański Instytut Sztuki Graficznej) organizacja skupiająca profesjonalistów - twórców grafiki użytkowej. W celach statutowych podkreśla istotną rolę wzornictwa, nie tylko jako rzemiosła ale także siły, która podnosi poziom kultury wizualnej w społeczeństwie. AIGA wyznacza powszechne normy i standardy dotyczące wartości sztuki graficznej, promuje dobre praktyki projektowe wśród projektantów, wspiera działania edukacyjne w zakresie sztuk projektowych, jest także silną instytucją doradczą i opiniodawczą.
Materiały prasowe: teatrnn.pl