Trwa ładowanie...

"Najlepszy trener na świecie" już w sprzedaży. Poznaj nieznane oblicze Jacka Gmocha

Każdy, kto interesuje się piłką nożną wie, że trener Gmoch to jedna z największych osobowości w środowisku piłkarskim. Ale nie każdy wie, że to człowiek o niezwykłej biografii, którego zainteresowania i działalność wykraczają daleko poza sferę sportowej rywalizacji.

"Najlepszy trener na świecie" już w sprzedaży.  Poznaj nieznane oblicze Jacka GmochaŹródło: newspix.pl, fot: Marek Żochowski
d3ops0j
d3ops0j

Niegdyś znakomity piłkarz, który karierę rozpoczynał w latach 50. w klubie Znicz Pruszków, kontynuował ją jako zawodnik Legii Warszawa, a zwieńczył wieloma występami w reprezentacji Polski, aż do feralnego wypadku na boisku w 1968 r., w którego wyniku musiał zaprzestać występów. Następnie trener klubowy, zyskujący coraz większe uznanie środowiska, mianowany w końcu selekcjonerem reprezentacji narodowej i następcą legendarnego Kazimierza Górskiego. Przez ponad trzydzieści lat pracował zagranicą, głównie w Grecji, gdzie kilka lat temu uznano go za jednego z najlepszych trenerów w historii greckiej ligi piłkarskiej. A światową sławę zyskał dzięki nowatorskiemu podejściu do zagadnień strategii piłkarskiej, której poświęcił kultową książkę Alchemia futbolu.

O piłce, zawodnikach i trenerach, dawnych i obecnych, politycznych i biznesowych relacjach w sporcie, pracy trenera w Europie i w Ameryce Jacek Gmoch potrafi mówić jak nikt inny: zajmująco, zawsze „w punkt” i bez ogródek. Z jego wspomnień wyłania się barwny, żywy obraz środowiska piłkarskiego, przede wszystkim polskiego i greckiego, oraz całej epoki tej dyscypliny sportu, kiedy to reprezentacja Polski należała do światowej czołówki. Ten wywiad-rzeka może jednak zainteresować nie tylko miłośników piłki nożnej, bo Gmoch równie interesująco opowiada o swoim życiu poza piłką: jako inżyniera od budowy dróg i mostów, gwiazdy telewizyjnego programu dla dzieci i felietonisty „Literatury”, o traumatycznych przeżyciach z czasów wojny i o kulisach gierkowskiej propagandy sukcesu. Tak interesująco, że chce się powtórzyć jego pierwsze słowa z książki: „Muszę wam powiedzieć, że ciekawe życie miałem...”.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Książka "Najlepszy trener na świecie. Z Jackiem Gmochem rozmawiają Arkadiusz Bartosiak, Łukasz Klinke" ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.

O autorach:

Arkadiusz Bartosiak – rocznik ‘75. Kiedyś reporter, dzisiaj reżyser i zawodowy wywiadowca.
Łukasz Klinke – rocznik ‘75. Kiedyś dziennikarz radiowy, dzisiaj lektor i zawodowy wywiadowca.

d3ops0j

Od 13 lat dzielą wspólną pasję - lubią rozmawiać z ludźmi. Tylko tyle i aż tyle. Ich wywiady (grubo ponad trzysta) można przeczytać na stronie www.wywiadowcy.pl. Kiedyś współpracowali m.in. z „Playboyem”, „Gazetą Wyborczą”, „Przekrojem” i „Filmem”. Dzisiaj skupiają się na książkach. W 2014 roku ukazał się ich wywiad rzeka z Markiem Dyjakiem „Polizany przez Boga”. Następną w kolejności po niniejszej pozycji będzie książkowa rozmowa z Andrzejem Sewerynem.

Obejrzyj: Jacek Gmoch o książce. "Niech wrogowie się nie boją"

d3ops0j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ops0j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj