Wydawnictwa czterech uczelni: Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zostały w czwartek nagrodzone na 9. Targach Książki w Krakowie za opublikowanie najlepszych podręczników akademickich.
Konkurs na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki po raz drugi zorganizowało Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych. W konkursie uwzględniano wyłącznie podręczniki wydane przez polskie oficyny. Preferowani są w nim także polscy autorzy. Kandydatów do nagrody typują wydawnictwa akademickie.
– Oceniamy wszechstronność tych książek - ich zawartość, przydatność jako podręcznika akademickiego, szatę graficzną i poziom edytorski – powiedział Henryk Podolski, wiceprezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych.
Podolski dodał, że ideą konkursu jest nagradzanie wydawców, a nie autorów podręczników.
– Bo autor jest często osobą znaną, a wydawnictwom akademickim, które są biedniejsze od innych, trudno się przebić na rynku – wyjaśnił.
Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otrzymało Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za podręcznik Prawo wspólnotowe i integracja europejska autorstwa Ziemowita Jacka Pietrasia. Wydawnictwo Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie otrzymało nagrodę Targów w Krakowie za Termodynamikę dla chemików, fizyków i inżynierów autorstwa Roberta Hołysta, Andrzeja Poniewierskiego i Aliny Ciach.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został nagrodzony przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych za podręcznik Święta Brygida Szwedzka na tle swoich czasów, który napisali Ewa i Bernard Piotrowscy. Drugą nagrodę Stowarzyszenie przyznało Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie za Historię polityczną świata XX wieku autorstwa Bożeny i Marka Bankowiczów, Antoniego Dudka, Grzegorza Mazura oraz Zdzisława Zblewskiego.