Najlepsze książki historyczne 2012 roku nagrodzone!
Podczas Warszawskich Targów Książki Sławomir Krempa i Michał Świgoń – organizatorzy plebiscytu na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” – wręczyli pamiątkowe dyplomy zwycięskim wydawcom. Inicjatywa jest projektem dwóch internetowych redakcji - wortalu Granice.pl i portalu Histmag.org.
Podczas Warszawskich Targów Książki Sławomir Krempa i Michał Świgoń – organizatorzy plebiscytu na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” – wręczyli pamiątkowe dyplomy zwycięskim wydawcom. Inicjatywa jest projektem dwóch internetowych redakcji - wortalu Granice.pl i portalu Histmag.org.
Celem przedsięwzięcia jest uhonorowanie najlepszych pozycji historycznych, wydanych w języku polskim. Ocena dokonywana jest w trzech kategoriach. Wyboru każdorazowo dokonuje jury, złożone z przedstawicieli świata nauki i mediów, oraz internauci. – Poziom zgłaszanych książek historycznych z roku na rok rośnie, to cieszy – komentował podczas wręczenia nagród Świgoń.
Historia niebanalna
W tej kategorii nagradzane są książki, które tematy historyczne prezentują w sposób nowatorski i oryginalny. Nagroda jury przypadła pozycji „Białe złoto” (Oficyna Noir sur Blanc), autorstwa Gilesa Miltona. Porusza ona mało znany temat białego niewolnictwa. Opowiada o losach młodego chłopca, który trafił do marokańskiej niewoli.
Nagroda internautów przypadła z kolei publikacji „Żydzi Wieliczki i Klasna 1872-2012” (Wydawnictwo Żyznowski). Jest to antologia zbierająca fotografie, teksty, dokumenty, rysunki i innego rodzaju pamiątki po społeczności żydowskiej obu tych ośrodków.
Okiem badacza
W tej kategorii oceniane są pozycje dysponujące aparatem naukowym, monografie przeznaczone dla historyków zarówno zawodowców, jak i amatorów. Jury nagrodziła publikację „Ekspress Berlin-Bagdad” (Wydawnictwo UJ) Seana McMeekina. Opisuje ona politykę kajzerowskich Niemiec wobec krajów orientalnych. Praca McMeekina jest imponującą pozycją źródłową, wykorzystującą bogatą bazę archiwaliów niemieckich, rosyjskich, tureckich i anglosaskich.
Internauci w tej kategorii z kolei wybrali „Goralenvolk. Historia zdrady” (Wydawnictwo Kanon) Wojciecha Szatkowskiego. Jest to publikacja poruszająca niewygodny i kontrowersyjny temat kolaboracji górali tatrzańskich w czasie II wojny światowej.
W rolach głównych
Książki z tej kategorii to publikacje poruszające losy konkretnych osób lub niewielkich grup – biografie, pamiętniki, wspomnienia. Ich bohaterowie to postacie historyczne, zarówno tworzące historię, jak i będące jej świadkami.
Jury przyznała nagrodę wspomnieniom Carmen Laforet „Za żelazną kurtyną. Podróż do Polski w 1967 roku” (Iskry). Są to wspomnienia Hiszpanki dotyczące jej podróży po naszym kraju. Perspektywa, z jakiej opisuje ona nieznane sobie wydarzenia, jest niezwykle cenna, bowiem zwraca ona uwagę na kwestie, których mieszkający w tej rzeczywistości już nie zauważali.
Za najlepszą książkę internauci uznali „Mówi Józef Światło. Za kulisami bezpieki i partii” (LTW) Zbigniewa Błażyńskiego. Autor prezentuje na piśmie fragmenty słynnych audycji Radia Wolna Europa”, w których wypowiadał się zbiegły na Zachód szef X Departamentu.
10 maja wystartowała kolejna edycja plebiscytu „Historia Zebrana”. Internauci oraz jurorzy wybierają najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2013 roku. Dla uczestników głosowania przewidziano liczne nagrody książkowe. Odbywa się ono na stronie internetowej plebiscytu: http://historiazebrana.pl .