Trwa ładowanie...
d2170ym
teatr
23-04-2010 13:57

Najlepsze inscenizacje dzieł dawnych

d2170ym
d2170ym

Grzegorz Jarzyna, reżyser spektaklu „T.E.O.R.E.M.A.T.” wystawionego w TR Warszawa oraz aktorzy, którzy w nim zagrali - Jan Englert i Danuta Stenka - są wśród laureatów 5. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej.

Konkurs rozstrzygnięto w poniedziałek w Warszawie. Jego głównym organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a współorganizatorami: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Związek Artystów Scen Polskich.

Jury, pod przewodnictwem historyka teatru prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej, oceniało w tej edycji 26 spektakli, obejrzanych od 1 października 2009 r. do 28 lutego tego roku. W rywalizacji mogły brać udział inscenizacje utworów napisanych nie później niż 40 lat przed ogłoszeniem tej edycji konkursu.

- Dzieła dawne zawsze odpowiadają na jakąś współczesną potrzebę - podkreśliła podczas uroczystości w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Kuligowska-Korzeniewska.

Nagrody wręczył laureatom szef resortu Bogdan Zdrojewski. Przy tej okazji minister wypowiedział się na temat aktualnej kondycji polskiego teatru i ocenił ją bardzo wysoko.
- Chcę podziękować państwu także za te oceny, które przychodzą z zewnątrz - zwrócił się do artystów Zdrojewski.
- Polski teatr jest niezwykle ceniony w Europie, na świecie. Pojawiają się oceny, że jest najlepszy w chwili obecnej. Że jest najbogatszy, najciekawszy, pokoleniowo bardzo zróżnicowany - mówił minister.

d2170ym

Zdrojewski deklarował podczas uroczystości, że w 2010 roku realizowane będą zobowiązania z wrześniowego Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie.

- Chcę państwu zaproponować kontrakty stabilizujące pracę, budujące autonomię; poprawiające sytuację także jeśli chodzi o gwarancje finansowe. Zwiększymy liczbę programów wieloletnich, tak aby instytucje posiadały gwarancje na okres trzech lat, jeżeli chodzi o ich budżetowanie - zapowiedział minister kultury.
- Bardzo ważna dla mnie rzecz to, by, pomimo kryzysu, wzrost nakładów na kulturę był odnotowywany - podkreślił ponadto Zdrojewski.

Grand Prix 5. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej, nagrodę w wysokości 35 tys. zł, zdobył - za najlepsze zdaniem jury przedstawienie w konkursie - TR Warszawa za spektakl „T.E.O.R.E.M.A.T.” wyreżyserowany przez Grzegorza Jarzynę.

42-letni Jarzyna otrzymał ponadto nagrodę (w wysokości 10 tys. zł) za reżyserię przedstawienia „T.E.O.R.E.M.A.T.”. Posłużył się w tym spektaklu strukturą filmu „Teorema” Piera Paolo Pasoliniego .

d2170ym

- Od czasu zrealizowania przez Pasoliniego kultowego, choć znanego głównie we wtajemniczonych koneserskich gronach filmu „Teorema” minęło 40 lat. Wtedy, w 1968 roku, świat zmierzał do wielkiego przesilenia. Społeczne napięcia wynikały w równym stopniu z frustrującego braku, jak i z nadmiaru, który w efekcie okazywał się brakiem. W swoim najnowszym projekcie Jarzyna wykorzystuje strukturę dzieła Pasoliniego do przeprowadzenia studium doświadczenia granicznego czy raczej doświadczenia-granicy - napisali organizatorzy konkursu o nagrodzonym spektaklu „T.E.O.R.E.M.A.T.”.

- W życiu bohaterów spektaklu (...), podobnie jak w życiu każdego człowieka, pojawia się taki punkt krytyczny, wyrasta mur, który (...) wymaga decyzji: albo wyłączyć się z życia, albo osiągnąć wyższą świadomość i przekroczyć dotychczasowe ograniczenia - dodali.

Wielką Nagrodę Aktorską (15 tys. zł) zdobył w konkursie Jan Englert - za rolę Paola w spektaklu „T.E.O.R.E.M.A.T.”. Dwie równorzędne nagrody aktorskie (po 10 tys. zł) przyznano natomiast: Danucie Stence - za rolę Lucii w przedstawieniu „T.E.O.R.E.M.A.T.”; i Dorocie Kolak - za rolę Sophie von Essenbeck w przedstawieniu „Zmierzch bogów”, wystawionym w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

d2170ym

Jury przyznało również nagrody za najlepszą muzykę. Otrzymali je Jacek Grudzień i Piotr Domiński (każdy po 6 tys. zł) za muzykę do spektaklu „T.E.O.R.E.M.A.T.”.

Artyści wyróżnieni w tej edycji konkursu to m.in.: aktorzy Karolina Piechota (za rolę Beatrice w „Zwodnicy” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku), Michał Kowalski (za rolę De Floresa w „Zwodnicy” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku) i Juliusz Chrząstowski (za rolę Pijakiewicza w przedstawieniu „Pijacy” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie).

Jury zarekomendowało spektakl „T.E.O.R.E.M.A.T.” do rejestracji telewizyjnej, a przedstawienie „Zwodnica” (w reż. Kuby Kowalskiego) do prezentacji w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych.

d2170ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2170ym

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj