Trwa ładowanie...
wyspiański
23 kwietnia 2010, 13:42

Najbliższa noc to „Noc Listopadowa”

Najbliższa noc to „Noc Listopadowa”Źródło: Inne
d34mowr
d34mowr

W rocznicę wydarzeń opisanych w Nocy listopadowej Wyspiańskiego , w piątek 30 listopada, sceny z tego dramatu zostaną odegrane w autentycznej scenerii – w warszawskich Łazienkach.

Przedstawienie nosi tytuł „Wariacje na temat Nocy listopadowe Stanisława Wyspiańskiego ”. Reżyser - Michał Zadara - skupia się głównie na scenach, które rozgrywają się w Belwederze lub w jego najbliższej okolicy. Zagrają m.in. Arkadiusz Brykalski, Robert Koszucki, Edward Linde-Lubaszenko, Paulina Porcari, Barbara Wysocka oraz tancerze Teatru Capitol.

Akcja Nocy listopadowej dzieje się w Warszawie 29 listopada 1830 roku, w noc wybuchu Powstania Listopadowego. Wyspiański ożywił postaci mitologiczne przedstawione przez łazienkowskie rzeźby, czyniąc z nich osoby dramatu. Akcja toczy się w planie historycznym, z udziałem autentycznych uczestników tamtych wypadków (Wysocki, Chłopicki, Lelewel, Krasiński i in.), oraz na planie mitologicznym.

„Pisząc Noc listopadową pragnął Wyspiański zakląć w poezję nie tylko historyczną chwilę, ale również i historyczne miejsce. Noc listopadowa to nie tylko poemat pierwszych godzin powstania 1830 roku, ale również poemat Warszawy, przede wszystkim zaś – Łazienek. (...) Wszystkie sceny dramatu rozgrywają się w Łazienkach lub ich bezpośrednim sąsiedztwie. Właściwie trzy tylko obrazy (piąty, szósty i siódmy) przenoszą nas z dzielnicy łazienkowskiej do śródmieścia Warszawy” – pisał prof. Wacław Borowy w pracy Łazienki a _Noc Listopadowa Wyspiańskiego_.

Przedstawienie, które rozpocznie się w piątek o godzinie 19, jest częścią programu obchodzonego właśnie Roku Wyspiańskiego . Organizatorem spektaklu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj