Trwa ładowanie...

Najbardziej kontrowersyjna powieść ostatnich lat już wkrótce po polsku

Najbardziej kontrowersyjna powieść ostatnich lat już wkrótce po polskuŹródło: Inne
d2ghv2b
d2ghv2b

1 lipca do polskich księgarń trafi powieść Klejnot Medyny autorstwa Sherry Jones .

Zaręczyła się, gdy miała sześć lat.
Kiedy miała dziewięć lat, wyszła za mąż.
Gdy skończyła dziewiętnaście, została wdową...
Aisza – ukochana żona proroka Mahometa.

W świecie, w którym kobiety uważano za własność mężczyzn, stała się wpływowym doradcą politycznym, wojowniczką i autorytetem religijnym. Do historii przeszła jako Matka Wiernych.

Klejnot Medyny to opowieść o niezwykłej miłości Proroka i jego najmłodszej żony. Historia o kobiecie, która pokonała kulturowe przeszkody, stając się wielką postacią świata islamu.

Powieść Sherry Jones zanim ukazała się już była sensacją. Autorka wiedziała, że będzie jej trudno znaleźć wydawcę dla powieści. Nie wiedziała, że o wiele trudniej będzie dotrzeć z książką do księgarń.
- Miałam nadzieję, że znajdę niezależnego wydawcę, który potraktuje mnie jak partnera – powiedziała Jones .

d2ghv2b

Pomysł na książkę narodził się po ataku terrorystycznym na WTC. Jones postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej o islamie, zaczęła czytać i natrafiła na historię młodej żony Proroka.

Dom wydawniczy Random House zainteresował się książką. Autorka otrzymała zaliczkę w wysokości 100 tysięcy dolarów. Podpisała również umowę na kontynuację losów młodej kobiety.
- Moje marzenia się spełniły – mówi pisarka, która swej powieści poświęciła pięć lat.

Kopię książki Jones wysłała do Denise Spellberg, ekspert od spraw islamu pracującej na University of Texas, z prośbą o recenzję. Spellberg uznała książkę za pornograficzną i określiła ją jako „wypowiedzenie wojny”. Sherry Jones była zszokowana.
- Taka charakterystyka mojej książki stała się samo spełniającą przepowiednią – mówi pisarka.

Random House w maju, zaniepokojony potencjalnymi atakami, zdecydował się odwołać publikację. Informacja została utrzymana w tajemnicy aż do sierpnia, kiedy dom wydawniczy wydał oświadczenie, że książka nie ukaże się, ponieważ jej pojawienie się mogłoby wywołać akty przemocy ze strony radykalnych muzułmanów.

Sprawa przykuła uwagę Salmana Rushdiego , który skrytykował decyzje swego wydawcy, który – jak to określił pisarz – sam pozwolił się zastraszyć.

d2ghv2b

Kłopoty nie ominęły wydawców brytyjskich. Brytyjski wydawca Jones , Martin Rynja był celem zamachu z powodu planowanego wydania książki. Rynja, właściciel wydawnictwa Gibson Square, został ostrzeżony przez policję o przygotowywanym zamachu. Wydawnictwo mieści się w wydzielonej części jego domu mieszkalnego przy Lonsdale Square w dzielnicy Islington.

W chwili wrzucenia przez drzwi ładunku zapalającego w sobotę nad ranem Rynja przebywał pod innym adresem. Niewielki pożar został szybko ugaszony.

Powieść objęta jest medialnym patronatem Wirtualnej Polski.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj