Trwa ładowanie...
zygmunt bauman
26 października 2010, 12:35

Nagrodzony pesymista

Nagrodzony pesymistaŹródło: AFP/Miguel Riopa
d1qhtpt
d1qhtpt

Nasze wnuki zapłacą za orgię konsumpcjonizmu, jaka stała się naszym udziałem – ostrzega Zygmunt Bauman , laureat – wraz z francuskim filozofem Alainem Touraine’em – tegorocznej hiszpańskiej Nagrody Księcia Asturii.

85-letni socjolog, autor pojęcia „płynnej nowoczesności”, jest pesymistą. Narzeka, że kolejne kryzysy niczego nas nie nauczyły, powtarzamy te same błędy, ignorując lekcję historii.

– Obecne problemy wykraczają poza kategorie narodowe. Skoro pięć procent ludzkości zgromadziło 33 proc. dóbr, to znaczy, że żaden kraj, nawet najbogatszy, nie będzie w stanie samodzielnie poradzić sobie z takim wyzwaniem. Bauman od dawna bił na alarm, piętnując rozpad więzi społecznych w społeczeństwach zachodnich, erozję władzy narodowych rządów i roszczeniowe postawy kolejnych pokoleń.

– Do ostatniego kryzysu wszystko toczyło się zgodnie z zasadą „korzystaj z życia teraz, zapłacisz później”; szczęście zależało całkowicie od poszerzania obszaru wolności: rosnącej liczby możliwości, zmian, pragnień i emocji. Wszyscy się łudzili, że każdy problem da się rozwiązać. Ale współczesny świat cierpi na klaustrofobię, z każdym dniem coraz więcej w nim konkurencji. Każdy tylko patrzy, żeby ktoś inny nie zabrał mu tego, co już ma. Bezpieczeństwo staje się wartością nadrzędną. Rządy, poszukując legitymizacji, zajmują twarde stanowisko wobec przestępczości, imigracji czy terroryzmu. A to prowadzić może do utraty zaufania, niepokoju i rozpaczy. Czy jest jakaś nadzieja? Jedyny sposób na ocalenie wartości, jakie zapewnia państwo opiekuńcze, to upowszechnienie ich na skalę globalną – przekonuje Zygmunt Bauman . Tylko kto się tego podejmie?

Público, El Cultural

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj