Trwa ładowanie...
historia
23 kwietnia 2010, 13:50

Nagrodzona książka o hetmanie Janie Wyhowskim

Nagrodzona książka o hetmanie Janie WyhowskimŹródło: Inne
d113obt
d113obt

Opublikowana niedawno książka Rzecz o hetmanie Wyhowskim Łukasza Ossolińskiego została pierwszą laureatką Konkursu na Książkę Historyczną Śladami Pawła Jasienicy , organizowanego przez wydawnictwo Prószynski i S-ka.

Konkurs został ustanowiony w 2007 r. w intencji uczczenia Pawła Jasienicy - autora takich książek jak Polska Piastów , <#link|ksiakza|8809|Polska Jagiellonów#> czy Rzeczpospolita Obojga Narodów . Współorganizatorką konkursu jest córka pisarza - Ewa Beynar-Czeczott .

„Konkurs Śladami Pawła Jasienicy promować ma książki historyczne, które odzwierciedlają szacunek dla godności osoby ludzkiej, wielości kultur i narodów oraz wyrażają przekonanie, że badanie i opisywanie przeszłości jest ważnym elementem budowania tożsamości zarówno pojedynczych osób, jak też całych społeczeństw, czego wzorem była twórczość Pawła Jasienicy ” - napisano w regulaminie nagrody.

Na konkurs wpłynęły 43 prace, w ćwierćfinale znalazło się 21 prac, w półfinale - 12. Decyzją jury pod przewodnictwem Andrzeja Paczkowskiego w pierwszej edycji konkursu nagrodzono monografię o ukraińskim hetmanie Janie Wyhowskim pióra absolwenta Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego Łukasza Ossolińskiego. Autor otrzymał 30 tys. zł, a opublikowana książka właśnie trafiła do księgarń.

d113obt

* Rzecz o hetmanie Wyhowskim przedstawia wydarzenia będące kontynuacją Ogniem i mieczem Sienkiewicza .* Autor opisuje życie hetmana Jana Wyhowskiego, inspiratora i organizatora ugody hadziackiej (1658 r.) oraz pokazuje nieudaną próbę unii polsko-ukraińskiej i stworzenia Rzeczpospolitej Trojga Narodów.

Bohater pracy - Jan Wyhowski - to polski szlachcic, który podczas powstania Chmielnickiego został w 1648 r. pod Żółtymi Wodami wzięty do niewoli tatarskiej. Wykupiony przez Bohdana Chmielnickiego, został pisarzem generalnym wojska zaporoskiego a następnie kierownikiem kancelarii hetmańskiej. Od 1657 r. w imieniu małoletniego syna Chmielnickiego Jerzego sprawował rządy na Ukrainie.

Wyhowski był zwolennikiem porozumienia Ukrainy z Rzeczpospolitą Obojga Narodów. 1 czerwca 1658 r. dowodzone przez niego wojska pokonały pod Połtawą oddziały prorosyjskiej opozycji ukraińskiej dowodzone przez Martyna Puszkara i Jakiwa Barabasza. W tym samym roku Wyhowski zawarł w imieniu Kozaczyzny Unię Hadziacką z Rzeczpospolitą, a w 1659 r. rozgromił armię rosyjską w bitwie pod Konotopem.

Przeciwko postanowieniom Unii Hadziackiej wybuchło jednak wkrótce z inspiracji Rosji powstanie kozackie tak zwanej czerni (czyli ukraińskich chłopów), które doprowadziło w 1659 r. do odebrania hetmaństwa Wyhowskiemu. Buławę po nim przyjął Jerzy Chmielnicki. Wyhowski zbiegł do Polski i w 1660 r. został wojewodą kijowskim, walczył pod Lubarem i pod Cudnowem. 26 lutego 1664 r. zginął w Korsuniu w niejasnych okolicznościach. Prawdopodobnie został zamordowany na rozkaz swojego byłego przyjaciela Pawła Tetery, hetmana kozackiego, który był zwolennikiem zbliżenia Ukrainy z Rosją.

Książkę Rzecz o hetmanie Wyhowskim opublikowało wydawnictwo Prószyński i S-ka.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj