Paweł Huelle i niemiecki prozaik Hans Joachim Schaedlich są tegorocznymi laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. To już 10. edycja nagrody. Zostanie ona wręczona 25 czerwca w Toruniu.
Tegoroczny laureat ze strony polskiej Paweł Huelle jest prozaikiem, dziennikarzem i wykładowcą uniwersyteckim. Jego debiutancka powieść Weiser Dawidek została przez krytykę okrzyknięta książką dziesięciolecia.
Hans Joachim Schaedlich, bardzo ceniony w swoim kraju i poza jego granicami, w Polsce jest mało znany. Na język polski została przetłumaczona tylko jego debiutancka powieść Tallhover. W roku 1996 Schaedlich otrzymał Nagrodę Kleista, a w roku 1998 Nagrodę Uczczenia Pamięci Schillera.
- Wątek kłopotów z państwem enerdowskim, krnąbrna natura wobec totalitaryzmu stanowią kanwę jego twórczości. Jego książki podejmują tematykę zniewolenia jednostki przez system - powiedział przedstawiając sylwetkę laureata członek kapituły prof. Leszek Żyliński. Schaedlich został zmuszony do opuszczenia NRD w 1977 roku i osiedlił się Berlinie Zachodnim.
Nagroda Lindego ustanowiona została w 1996 roku, a przyznają ją władze zaprzyjaźnionych miast autorom, którzy, jak napisano w preambule do dyplomów, „tworzą ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”.
Wyróżnienie przyznawane jest zawsze dwóm laureatom: z Polski i Niemiec, i wręczane na zmianę w Toruniu lub Getyndze. Mogą je otrzymać twórcy mający wybitne osiągnięcia w dziedzinie liryki, prozy, dramatu, eseistyki, krytyki literackiej, publicystyki, tłumaczenia i edycji. Dotychczas nagrodę otrzymali m.in. Wisława Szymborska i Günter Grass, Zbigniew Herbert i Karl Dedecius, Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki. W ubiegłym roku uhonorowano prof. Huberta Orłowskiego i prof. Klausa Zernacka.