Trwa ładowanie...

Nagrody im. Lindego dla Olgi Tokarczuk i Ingo Schulza

Nagrody im. Lindego dla Olgi Tokarczuk i Ingo SchulzaŹródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Prozaicy Olga Tokarczuk i Ingo Schulze z Niemiec zostali laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego - poinformowała w czwartek kapituła wyróżnień.

Nagrody zostaną wręczone w niedzielę w Starym Ratuszu w Getyndze.

Wyróżnienia Torunia i Getyngi są przyznawane od 1996 r. autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie. Mogą je otrzymać twórcy mający wybitne osiągnięcia w dziedzinie liryki, prozy, dramatu, eseistyki, krytyki literackiej, publicystyki, tłumaczenia i edycji.

Nagrody zawsze otrzymują dwaj autorzy - z Polski i Niemiec, a są one wręczane na przemian w Toruniu i Getyndze. W poprzednich latach laureatami zostali m.in. Zbigniew Herbert i Karl Dedecius , Tadeusz Różewicz i Siegfried Lenz , Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki , Sławomir Mrożek i Tankred Dorst, Ewa Lipska i Sara Kirsh.

d1ef7ju

* Olga Tokarczuk i Igno Schulze należą do najbardziej cenionych w swoich krajach pisarzy średniego pokolenia.* Oboje urodzili się w 1962 r.

Tokarczuk urodziła się w Sulechowie k. Zielonej Góry. Jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1987 r. zbiorkiem wierszy Miasto w lustrach. Później opublikowała m.in. powieści Podróż ludzi księgi (1993), E.E. (1995), Prawiek i inne czasy (1966), Dom dzienny, dom nocny (1990), Bieguni (2007).

Wydała też zbiory opowiadań Szafa (1997), Gra na wielu bębenkach (2001), Ostatnie historie (2004) i esej Laka i perła (2001). Na podstawie jej utworów powstały inscenizacje teatralne i adaptacje filmowe. Książki Tokarczuk przełożono m.in. na język angielski, duński, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, węgierski, włoski, serbski i szwedzki.

Schulze urodził się w Dreźnie. Studiował filologię klasyczną i germańską na uniwersytecie w Jenie. W latach 1988-1990 był kierownikiem literackim teatru w Altenburgu, a przez kolejne dwa lata pracował jako dziennikarz w czasopismach „Atenburger Wochenblatt” i „Anzeiger”.

W 1993 r. wyjechał na pół roku do Sankt Petersburga. Efektem podróży był debiut literacki 33 mgnienia szczęścia. Pamiętnik znaleziony w drodze do Petersburga (1995). Jest to jedyna jego książka przełożona na język polski. Schulze jest autorem ośmiu książek prozatorskich, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. Jego książki przetłumaczono na ponad 20 języków.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj