Trwa ładowanie...
d3lr5t1
nagroda
04-01-2011 11:53

Nagroda ZPPnO dla poety Tadeusza Chabrowskiego

d3lr5t1
d3lr5t1

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przyznał poecie Tadeuszowi Chabrowskiemu swą doroczną nagrodę literacką Włady Majewskiej za najlepszą książkę roku dla pisarza stale mieszkającego poza Polską.

Jak poinformowała PAP Regina Wasiak-Taylor, sekretarz Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO), laureat został uhonorowany za tom "Poezje wybrane", który ukazał się nakładem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie w roku 2009.

Jak dodała Wasiak-Taylor, jury przyznając nagrodę za rok 2010 brało pod uwagę książki, które się ukazały w roku poprzednim, a więc w 2009.

Jury Nagrody Literackiej ZPPnO tworzą zarówno osoby z Wielkiej Brytanii, jak i z Polski. Jego przewodniczącym jest Andrzej Krzeczunowicz - prezes ZPPnO w Londynie, a w składzie jury są: dr Nina Taylor-Terlecka z Oxfordu, prof. Jakub Z. Lichański z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Beata Dorosz z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

d3lr5t1

Tadeusz Chabrowski urodził się w 1934 r. w Złotym Potoku koło Częstochowy. Debiutował w 1962 r. wierszami ogłoszonymi w "Tygodniku Powszechnym". Od 1961 r. stale mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem 14 tomów poetyckich; są to m.in. "Madonny" (1964); "Lato w Pensylwanii", za który w 1965 otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich w Genewie; "Drewniany rower" (1988), "Panny z wosku" (1992), "Muzy z mojej ulicy"(2006); " Mnisi czyli nierymowane strofy o cnotach "(2006). W 2010 ogłosił pierwszą powieść "Skrawki białego habitu", będącą literacko przetworzoną wizją doświadczeń życia zakonnego (autor był paulinem na Jasnej Górze w Częstochowie i w Doylestown w Pensylwanii, w 1967 r. wystąpił z zakonu).

Chabrowski aktywnie uczestniczył w życiu amerykańskiej Polonii; współpracował z kilkoma czasopismami wydawanymi poza granicami kraju. Jest członkiem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz PEN Clubu. W 1993 r. otrzymał nagrodę Prezydenta m. Częstochowy w dziedzinie kultury, a w 1996 r. nagrodę World of Poetry.

Spotkanie z laureatem i uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 5 lutego 2011 w Ognisku Polskim w Londynie.

Jednocześnie Zarząd ZPPnO poinformował, że Nagroda Literacka ZPPnO za całokształt twórczości dla pisarza polskiego na stałe mieszkającego poza granicami Polski lub za popularyzowanie literatury polskiej przez pisarza polskiego w kraju jego osiedlenia w roku 2010 nie została przyznana.

d3lr5t1

* Włada (Władysława) Majewska (ur. 1911 we Lwowie) - polska dziennikarka radiowa, aktorka i pieśniarka, działaczka emigracyjna. Od 1930 r. pracowała w lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia. 18 września 1939 r. wraz z zespołem Szczepcia i Tońka z Wesołej Lwowskiej Fali Wiktora Budzyńskiego ewakuowała się do Rumunii.* Wraz z Lwowską Falą podporucznik Włada Majewska przeszła szlak bojowy 2. Korpusu. Teatralny zespół żołnierski wchodził w skład 10 Brygady Kawalerii Pancernej gen. Maczka. Fala wystąpiła dla polskiego wojska ponad 800 razy, dając spektakle na platformach ciężarówek, w barakach żołnierskich, a nawet w bunkrach.

Po wojnie Włada Majewska pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. Była producentem kabaretów literackich Mariana Hemara oraz aktorką w jego teatrze w Londynie. Przez ponad 30 lat prowadziła londyńskie biuro Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa RWE, nagrywając dla niej programy artystyczne, wywiady i codzienne korespondencje. W 1994 r. przekazała Polskiemu Radiu londyńskie archiwa RWE z dźwiękowym zapisem twórczości Mariana Hemara, zachowane dzięki jej staraniom. Mieszka w Wielkiej Brytanii w Chislehurst.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d3lr5t1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lr5t1