Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przyznał poecie Tadeuszowi Chabrowskiemu swą doroczną nagrodę literacką Włady Majewskiej za najlepszą książkę roku dla pisarza stale mieszkającego poza Polską.
Jak poinformowała PAP Regina Wasiak-Taylor, sekretarz Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO), laureat został uhonorowany za tom "Poezje wybrane", który ukazał się nakładem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie w roku 2009.
Jak dodała Wasiak-Taylor, jury przyznając nagrodę za rok 2010 brało pod uwagę książki, które się ukazały w roku poprzednim, a więc w 2009.
Jury Nagrody Literackiej ZPPnO tworzą zarówno osoby z Wielkiej Brytanii, jak i z Polski. Jego przewodniczącym jest Andrzej Krzeczunowicz - prezes ZPPnO w Londynie, a w składzie jury są: dr Nina Taylor-Terlecka z Oxfordu, prof. Jakub Z. Lichański z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Beata Dorosz z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Tadeusz Chabrowski urodził się w 1934 r. w Złotym Potoku koło Częstochowy. Debiutował w 1962 r. wierszami ogłoszonymi w "Tygodniku Powszechnym". Od 1961 r. stale mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem 14 tomów poetyckich; są to m.in. "Madonny" (1964); "Lato w Pensylwanii", za który w 1965 otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich w Genewie; "Drewniany rower" (1988), "Panny z wosku" (1992), "Muzy z mojej ulicy"(2006); " Mnisi czyli nierymowane strofy o cnotach "(2006). W 2010 ogłosił pierwszą powieść "Skrawki białego habitu", będącą literacko przetworzoną wizją doświadczeń życia zakonnego (autor był paulinem na Jasnej Górze w Częstochowie i w Doylestown w Pensylwanii, w 1967 r. wystąpił z zakonu).
Chabrowski aktywnie uczestniczył w życiu amerykańskiej Polonii; współpracował z kilkoma czasopismami wydawanymi poza granicami kraju. Jest członkiem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz PEN Clubu. W 1993 r. otrzymał nagrodę Prezydenta m. Częstochowy w dziedzinie kultury, a w 1996 r. nagrodę World of Poetry.
Spotkanie z laureatem i uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 5 lutego 2011 w Ognisku Polskim w Londynie.
Jednocześnie Zarząd ZPPnO poinformował, że Nagroda Literacka ZPPnO za całokształt twórczości dla pisarza polskiego na stałe mieszkającego poza granicami Polski lub za popularyzowanie literatury polskiej przez pisarza polskiego w kraju jego osiedlenia w roku 2010 nie została przyznana.
* Włada (Władysława) Majewska (ur. 1911 we Lwowie) - polska dziennikarka radiowa, aktorka i pieśniarka, działaczka emigracyjna. Od 1930 r. pracowała w lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia. 18 września 1939 r. wraz z zespołem Szczepcia i Tońka z Wesołej Lwowskiej Fali Wiktora Budzyńskiego ewakuowała się do Rumunii.* Wraz z Lwowską Falą podporucznik Włada Majewska przeszła szlak bojowy 2. Korpusu. Teatralny zespół żołnierski wchodził w skład 10 Brygady Kawalerii Pancernej gen. Maczka. Fala wystąpiła dla polskiego wojska ponad 800 razy, dając spektakle na platformach ciężarówek, w barakach żołnierskich, a nawet w bunkrach.
Po wojnie Włada Majewska pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. Była producentem kabaretów literackich Mariana Hemara oraz aktorką w jego teatrze w Londynie. Przez ponad 30 lat prowadziła londyńskie biuro Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa RWE, nagrywając dla niej programy artystyczne, wywiady i codzienne korespondencje. W 1994 r. przekazała Polskiemu Radiu londyńskie archiwa RWE z dźwiękowym zapisem twórczości Mariana Hemara, zachowane dzięki jej staraniom. Mieszka w Wielkiej Brytanii w Chislehurst.
Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !