Trwa ładowanie...
bałkany
19-06-2015 11:06

Nagroda Złote Pióro dla Olgi Dębickiej za ''Karnawał po bałkańsku'' w Kaleidoscope

13 czerwca 2015 r. w pałacu Dverce w Zagrzebiu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Złote Pióro - Golden Pen - Top Journalist Award, przyznawanej przez Croatian Tourism Board (Chorwacką Wspólnotę Turystyczną) i Ministra Turystyki Chorwacji - dziennikarzom z całego świata.

Nagroda Złote Pióro dla Olgi Dębickiej za ''Karnawał po bałkańsku'' w KaleidoscopeŹródło: Materiały prasowe
d30cf9i
d30cf9i

13 czerwca 2015 r. w pałacu Dverce w Zagrzebiu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Złote Pióro - Golden Pen - Top Journalist Award, przyznawanej przez Croatian Tourism Board (Chorwacką Wspólnotę Turystyczną) i Ministra Turystyki Chorwacji - dziennikarzom z całego świata.

Spośród dokładnie 556 artykułów i reportaży opublikowanych w Polsce w 2014 r. na temat Chorwacji, Chorwacka Wspólnota Turystyczna uznała za najlepszą publikację - Olgi Dębickiej "Karnawał po bałkańsku - feta z rakiją w Rijece" ("Balkan Carnival - rakia fest), którego fragment został opublikowany w Kaleidoscope (piśmie lotniczym LOT, magazynie rozdawanym w samolotach).

Na tegorocznym wydarzeniu Golden Pen w Zagrzebiu wyróżniono w sumie 30 dziennikarzy z 18 krajów, gdzie Croatian Tourism Board ma swoje przedstawicielstwa. Organizatorzy konkursu oceniali publikacje prasowe, blogi, audycje radiowe oraz reportaże telewizyjne. Wyróżniono 18 dziennikarzy - prasa, 11 - radio i TV i jedna nagroda specjalna Grand Prix za opublikowany blog. Równorzędne nagrody otrzymali dziennikarze: z Japonii, USA, Szwecji, Austrii, Hiszpanii, Belgii, Słowacji, Francji, Węgier, Słowenii, Niemiec, Rosji, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Czech, Norwegii i z Polski.

Warto zaznaczyć, że Grand Prix za najlepszy blog zdobył Miguel Nonay z Hiszpanii, bloger na wózku inwalidzkim, u którego w wieku 3 lat zdiagnozowano polio, ale nie przeszkadza mu to w podróżowaniu. Był na wizycie studyjnej w Zagrzebiu, Istrii i Kvarenru i sprawdzał dostępność w chorwackich kurortach ułatwień dla turystów niepełnosprawnych.

d30cf9i

Część oficjalna - ceremonia wręczania nagród odbyła się w przepięknym miejskim pałacu Dverce, a bankiet z rakiją i chorwackim winem i kuchnią (z obowiązkowym lignje na zaru - kalmary z grilla) w hotelu Esplanade opisanym przez Agatę Christie w "Orient Expressie".Nagroda Zlatna Penkala przyznawana jest już od 11 lat. W poprzednich latach laureatami spośród polskich dziennikarzy, byli: Robert Makłowicz, Piotr Bikont, Andrzej i Elżbieta Lisowscy, Monika Witkowska, Tomasz Zubilewicz , Anna i Krzysztof Kobusowie.

Nazwa nagrody „Zlatna Penkala” (Złote Pióro) została wybrana nie przez przypadek. Bowiem wieczne pióro jest symbolem pracy dziennikarzy, a także jest jednym z symboli Chorwacji. To właśnie Chorwat Slavoljub Penkala – wynalazca z dziedziny mechaniki, chemii, fizyki i lotnictwa – związany jest z historią powstania wiecznego pióra. Dla Polaków ta postać jest szczególna, gdyż jego rodzina częściowo pochodziła z Polski, a on sam urodził się on w Liptowskim Mikulaszu.

fot. Olga Dębicka odbiera nagrodę "Złotego pióra"/mat. prasowe

(img|575652|center)

d30cf9i

Laureatka tegorocznej nagrody z Polski - Olga Dębicka jest dziennikarką, pisarką i podróżniczką. I jak sama mówi - biesiadnikiem, czuje we krwi bałkańskie rytmy i zabawę. Stąd temat karnawału na całym świecie w styczniowym Kaleidoscope (nr 1/2014), który znalazł się na okładce. Olga Dębicka od 15 lat na stałe współpracuje z National Geographic Polska i z NG Travelerem. Jest autorką książki "Fotografie z tłem". Przez 12 lat prowadziła Serwisy Turystyczne w portalu Wirtualna Polska.

d30cf9i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30cf9i