Jury tegorocznego XXIV Festiwalu Szkół Teatralnych przyznało spektaklowi „Paw Królowej” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi nagrodę zespołową .
Paw królowej to w hiphopowych rymach wyskandowany gorzki poemat o współczesnej Polsce. Opowiada o wokaliście Stanisławie Retro, którego dni sławy minęły bezpowrotnie, o jego dziewczynie, neolingwistycznej poetce Annie Przesik, znawcy mediów Szymonie Rybaczko i dziennikarzu muzycznym Robercie Maku.
Paw królowej jest mieszaniną hiphopowej nawijki, podwórkowej ballady, kabaretu i pieśni dziadowskiej. Masłowska kpi z popkultury, wyszydza pseudoartystów i telewizyjne gwiazdki, cały nasz żałosny high life.
Dorota Masłowska – ur. w 1983, debiutowała w wieku 19 lat Wojną polsko-ruską pod flaga biało-czerwoną . Książka została okrzyknięta „pierwszą polską powieścią dresiarską”. Powieść ukazała się we Francji, Włoszech, w Niemczech, Holandii i na Węgrzech.
Dorota Masłowska studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W 2003 r. została nominowana do prestiżowej nagrody Nike i otrzymała nagrodę czytelników. W tym samym roku odebrała paszport Polityki w kategorii literatura. W tym też roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się premiera sztuki napisanej na podstawie Wojny polsko-ruskiej . W 2005 roku ukazała się jej kolejna książka Paw królowej.
Spektakl wyreżyserował Łukasz Kos, współpraca reżyserska: Wojciech Błach, scenografia: Sylwia Kochaniec, muzyka: Igor Kowalik i Radosław Osypiuk.
Występują: Marta Górecka, Aleksandra Bednarz (III r.), Marta Nieradkiewicz (III r.), Jadwiga Wianecka, Konrad Bugaj, Michał Bieliński, Łukasz Chrzuszcz (III r.), Adam Ciołek, Łukasz Gajdzis, Łukasz Konopka, Igor Kowalik, Jakub Mazurek, Mikołaj Osiński, Radosław Osypiuk.