Książka Jesteśmy. Rozstania '68 Teresy Torańskiej została Książką Miesiąca Warszawskiej Premiery Literackiej. Wręczenie nagrody odbyło się we wtorek w warszawskim Domu Księgarza.
Po wydarzeniach Marca'68 roku z Polski wyemigrowało ponad 15 tys. osób. Teresa Torańska dotarła do 36 z nich i spisała wspomnienia z tamtych czasów. Wielu z jej rozmówców w 1968 roku, gdy w Polsce rozpętała się antysemicka nagonka, było licealistami, studentami, wielu dopiero krótko przed wyjazdem dowiadywało się, że są Żydami. Opowiadają, jak te wyjazdy wyglądały i jak dalej potoczyły się losy rodzin emigranckich, o dramatach rozstań, trudnościach w przystosowaniu się do nowych warunków życia. Ważną częścią książki są zdjęcia, których Torańska zgromadziła ponad 300.
W książce przypomniane zostały także niektóre dokumenty z tego okresu, m.in. stenogram przemówienia I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki w Sali Kongresowej, ale też dowcipy: „Znasz bracie piękny pejzaż mazowiecki? Moczar, Kępa, Moczar, Kąkol i Piasec(z)ki”. Torańska starała się uchwycić klimat i język czasów, gdy polscy Żydzi podejmowali decyzje o emigracji.
„W książce znaleźć można odpowiedź na pytanie: dlaczego tyle tysięcy osób z Polski wyjechało. Niczego nie podpowiadam. Świadomie. Są bowiem pytania, które każdy sam w sobie musi przetrawić i na które sam musi znaleźć odpowiedź” - pisze Torańska w przedmowie.
Teresa Torańska , dziennikarka i pisarka, w latach 70. współpracowała z tygodnikiem „Kultura”, później także z paryską „Kulturą”. Jest autorką książki pt. "Oni", zawierającej wywiady-rozmowy z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami na temat ich oceny dokonań socjalizmu w Polsce. Była także autorką talk-show „Teraz Wy” w TVP 2. Obecnie pracuje w „Dużym Formacie”, dodatku do „Gazety Wyborczej”.
Warszawska Premiera Literacka to nagroda warszawskich księgarzy przyznawana najciekawszym i najstaranniej wydanym publikacjom. Z 12 Książek Miesiąca wybierana jest potem Książka Roku.
Jesteśmy. Rozstania '68 opublikowało wydawnictwo Świat Książki.