Trwa ładowanie...

Nagroda warszawskich księgarzy dla Andrzeja Walickiego

Nagroda warszawskich księgarzy dla Andrzeja WalickiegoŹródło: Thinkstock
d3jgi2h
d3jgi2h

* Andrzej Walicki , historyk idei, jeden z najbardziej cenionych polskich humanistów, odebrał w środę nagrodę Warszawska Premiera Literacka za książkę Ludzie i idee. Próba autobiografii.*

Laureat powiedział na środowym spotkaniu w warszawskim Klubie Księgarza, że nagrodzona książka jest już trzecią próbą napisania autobiografii, jaką podjął. Pierwszą była książka Spotkania z Miłoszem (Aneks, Londyn 1985), drugą - posłowie do zbioru artykułów politycznych Polskie zmagania z wolnością .

- Po wgłębieniu się w nagromadzone materiały, wydało mi się jednak, że celowe byłoby ogarnięcie w jednej książce całokształtu mojego życia. (...). Historia każdego społeczeństwa składa się z sumy indywidualnie przeżywanych losów ludzkich, a więc również moja autobiografia, choćby ze względu na swoją konsekwencję, może przyczynić się do nieco lepszego pojmowania wielości perspektyw, z których można oglądać co najmniej trzy okresy powojennych dziejów Polski: okresu Polski Ludowej, czasów dramatycznego jej kryzysu oraz, wreszcie, trudnego i dalekiego jeszcze od zakończenia okresu kształtowania się nowej, europejskiej Polski - mówił Andrzej Walicki .

d3jgi2h

Andrzej Mencwel w laudacji na cześć laureata przypomniał, że Andrzej Walicki uchodzi za jednego z ważniejszych humanistów zajmujących się historią myśli rosyjskiej, walczącym od lat z obecnymi w polskiej mentalności obawami przed Rosją. Andrzej Walicki - mówił Mencwel - zajmował się też badaniem marksizmu i komunizmu.

- Od początku drugi intelektualnej było dla mnie jasne, że trzeba oddzielać sowietyzm od
rosyjskości. Sowietyzm mnie prześladował, ograniczał możliwości studiowania, trzymał mojego ojca w więzieniu, ale kultura rosyjska XIX wieku zawsze była dla mnie źródłem wsparcia. (...) Rosja to kraj, z którym związała nas historia - powiedział Andrzej Walicki .

Walicki znany też jest - o czym pisze w swojej autobiografii - jako krytyk zarówno komunistów, jak i elit III Rzeczpospolitej, przeciwstawiający się także tendencjom do wykluczenia postkomunistów z życia publicznego.
- Zawsze byłem życzliwie nastawiony do ludzi i krytycznie do systemu. Zawsze
byłem za pojednaniem narodowym opartym na wzajemnym zrozumieniu, za utrzymaniem ciągłości historii, przeciwko polaryzacji - zaznaczył Andrzej Walicki .

Warszawska Premiera Literacka jest nagrodą przyznawaną przez środowisko warszawskich ludzi książki, a finansowana od roku przez władze miasta. Z dwunastu książek miesiąca wybierana jest potem książka roku. Idee i ludzie Andrzeja Walickiego zostały wybrane Książką Kwietnia 2010, wręczenie nagrody odbyło się dopiero teraz z powodów organizacyjnych.

Książka Idee i ludzie ukazała się nakładem Instytutu Historii Nauki PAN oraz Oficyny Wydawniczej ASPRA.

d3jgi2h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jgi2h