Trwa ładowanie...

Nagroda RPO dla ks. Isakowicza-Zaleskiego

Nagroda RPO dla ks. Isakowicza-ZaleskiegoŹródło: Inne
d1ah7n8
d1ah7n8

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski otrzymał w nagrodę im. Pawła Włodkowica, przyznaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Wręczono ją podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Zamku Królewskim w Warszawie.

Ks. Zaleski został nagrodzony za odwagę w występowaniu w obronie podstawowych wartości i prawd nawet wbrew zdaniu i poglądom większości. Ks. Isakowicz-Zaleski był kapelanem nowohuckiej Solidarności, w ostatnich latach zajmuje się badaniem akt SB dotyczących księży. Wydał książkę na ten temat.

W roku ubiegłym nagrodę otrzymała redakcja „Więzi”.

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski wręczając w poniedziałek nagrodę zaznaczył, że działalność księdza Zaleskiego wywoływała, wywołuje i będzie wywoływać kontrowersje.
– Jako duszpasterz nie mógł pogodzić się z myślą, że wyrządzone w przeszłości zło może pozostać nienazwane i nienapiętnowane – powiedział Kochanowski.

d1ah7n8

Zdaniem rzecznika badania ks. Zaleskiego są ważne nie tylko dla Kościoła, a jego aktywność ma charakter nie tylko kapłański, ale – obywatelski.

Podczas uroczystości wykłady nt. źródeł praw człowieka i prawa do sądu wygłosili: włoski filozof i były minister ds. europejskich Rocco Buttiglione oraz profesor filozofii i prawa na Uniwersytecie Columbia George P. Fletcher.

– We współczesnym świecie prawa człowieka zdają się być wszechobecne – powiedział rzecznik praw obywatelskich.
Zwrócił uwagę, że rozumienie praw człowieka jest różne w różnych kulturach.

– Czym innym są bowiem prawa człowieka w dostatnich i demokratycznych państwach zachodnich, których społeczeństwa prześcigają się w kreowaniu coraz to nowych uprawnień, a czym innym w krajach trzeciego świata, gdzie zagwarantowanie najbardziej podstawowych praw, w tym minimum fizycznej egzystencji, wciąż pozostaje raczej pobożnym życzeniem niż rzeczywistością – zaznaczył Janusz Kochanowski.

Po wykładach i wręczeniu nagrody ks. Zaleskiemu odbył się koncert zespołu Mercurius, a następnie otwarto wystawę dokumentów polskiego sądownictwa, zatytułowaną Iustitias Vestras Iudicabo. Uroczystość zorganizowano przy współpracy Archiwów Państwowych i Archiwum Głównego Akt Dawnych.

d1ah7n8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ah7n8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj