Trwa ładowanie...
pulitzer
23-04-2010 13:20

Nagroda Pulitzera 2003

Nagroda Pulitzera 2003Źródło: Inne
dfmr9ny
dfmr9ny

7 kwietnia, ogłoszono laureatów tegorocznej Nagrody Pulitzera. Pulitzery to najbardziej prestiżowe nagrody literackie w USA. W tym roku większość nagrodzonych książek opowiadało o polityce i wojnach.

Tegoroczną nagrodę Pulitzera w głównej kategorii zdobyła książka krytykująca amerykańską politykę w Rwandzie i Bośni - krajach, gdzie doszło do ludobójstwa.

Główną nagrodę w kategorii literatury faktu przyznano Samancie Power za "A Problem from Hell: America in the Age of Genocide" (Problem rodem z piekła: Ameryka w wieku ludobójstwa)
. Autorka, która była reporterką w Jugosławii w latach 90., ostro krytykuje amerykańską politykę zagraniczną, która - jej zdaniem - nie sprawdziła się w obliczu przypadków ludobójstwa, do jakich doszło w Bośni, Kosowie i Rwandzie.

Nagroda za najlepszą biografię przypadła w tym roku Robertowi Caro, autorowi opowieści o życiu prezydenta Lyndona Johnsona, którego osoba blisko wiąże się z wojną w Wietnamie. Wśród książek historycznych wyróżniono pracę o kampanii wojskowej w Afryce Północnej podczas II wojny światowej.

dfmr9ny

Szczegółowy spis laureatów w dziedzinie literatury:

w kategorii - powieść:

  1. Jeffrey Eugenides, "Middlesex"

w kategorii - literatura faktu:

  1. Samantha Power, "A Problem From Hell: America and the Age of Genocide".

w kategorii - biografia:

  1. Robert A. Caro, "Master of the Senate"

w kategorii - poezja:

  1. Paul Muldoon, "Moy Sand and Gravel"

w kategorii - historia:

  1. Rick Atkinson, "An Army at Dawn: The War in North Africa, 1942-1943"

w kategorii - sztuka teatralna:

  1. Nilo Cruz, "Anna in the Tropics"

Jak co roku, nagrodzono także gazety. "The Boston Globe" wyróżniono za ujawnienie skandalu obyczajowego w amerykańskim Kościele katolickim, który doprowadziło do odejścia kardynała Law.

Nagroda Pulitzera przyznawana jest od 1917 roku.
"Warta" zaledwie 7,5 tys. dolarów, jednak jej prestiż jest ogromny. Nazwa pochodzi od nazwiska wydawcy Josepha Pulitzera, który w 1890 roku założył pierwszą gazetę wysokonakładową, "The New York World".

dfmr9ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfmr9ny