Pisarz Ignacy Karpowicz za książkę Gesty otrzymał w piątek w Białymstoku nagrodę literacką im. Wiesława Kazaneckiego. To drugie takie wyróżnienie pisarza - rok temu nagrodzono go za cykl reportaży z Etiopii Nowy kwiat cesarza .
Nagrodę po raz osiemnasty przyznał prezydent miasta Białegostoku za największe osiągnięcia literackie twórców związanych z tym miastem.
W tym roku przypadają dwie okrągłe rocznice związane z patronem nagrody, poetą Wiesławem Kazaneckim: 70. urodzin i 20. śmierci. Decyzją miejskich radnych, 2009 rok ogłoszono w Białymstoku Rokiem Wiesława Kazaneckiego.
Tegoroczny laureat (33 lata) pochodzi z Białegostoku. Ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2002-2006 mieszkał głównie w Ameryce Południowej. W tym czasie powstała jego debiutancka powieść Niehalo , za którą został nominowany m.in. do Paszportów Polityki. Od 2002 roku współpracuje z czasopismem „FA-art”. Wydał: Niehalo , Cud , Nowy kwiat cesarza oraz Gesty .
Jak powiedział szef kapituły nagrody prof. Dariusz Kiełczewski, książka Karpowicza była największym zaskoczeniem 2008 roku. Podkreślił, że pokazuje ona, że dobra literatura to niekoniecznie ta, która mówi o bardzo odkrywczych tematach językiem eksperymentu. Wręczając nagrodę prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaznaczył, że "Gesty" to "przejmujące wyznanie o dzieciństwie, chorobie i nieuchronności śmierci".
"Gesty" to powieść ukazująca ostatnie miesiące życia 40-letniego Grzegorza, wziętego reżysera teatralnego i scenarzysty. Karpowicz snuje opowieść o odkrywaniu domu, relacji z bliskimi oraz próbie zrozumienia i uporządkowania wspomnień. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Pozostali tegoroczni nominowani to autorka dramatów dla dzieci Marta Guśniowska za Baśnie oraz pochodząca z Białegostoku pisarka Katarzyna Leżeńska za Kamień w sercu .
Patron nagrody Wiesław Kazanecki (1939-1989), poeta, prozaik i publicysta debiutował w 1959 roku. Jego książka Kamień na kamieniu (1964) przypadła na czasy tzw. polskiej małej stabilizacji. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik Portret z nagonką. Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny. Pośmiertnie ukazały się m.in. jego Poezje wybrane, List na srebrne wesele, Wiersze ostatnie.
Do końca roku odbywać się będą w stolicy Podlasia liczne wydarzenia związane z osobą i twórczością poety, m.in. ogólnopolska konferencja naukowa organizowana przez Uniwersytet w Białymstoku oraz promocja albumu Wiesław Kazanecki - Życie Moje wydanego przez Książnicę Podlaską. Białostocki magistrat uruchomił też specjalną stronę internetową www.wieslaw-kazanecki.pl