Trwa ładowanie...

Nagroda literacka im. F. Karpińskiego dla prof. Anny Świderkówny

Nagroda literacka im. F. Karpińskiego dla prof. Anny ŚwiderkównyŹródło: Inne
d36fasd
d36fasd

Wybitna znawczyni kultury antycznej i Biblii prof. Anna Świderkówna odebrała w piątek w Białymstoku ogólnopolską nagrodę literacką im. Franciszka Karpińskiego .

Nagrodę przyznaje Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Białymstoku za propagowanie wartości chrześcijańskich.

Profesor Annę Świderkównę uhonorowano za przybliżanie Biblii najszerszym kręgom odbiorców.

Nagrodę im. Franciszka Karpińskiego wręczono po raz dwunasty.

Prof. Anna Świderkówna urodziła się w 1925 roku. Jest wybitnym znawcą tematyki biblijnej, historykiem literatury, tłumaczką, papirologiem, autorką wielu książek popularyzujących i przybliżających Biblię, m.in. cyklu Prawie wszystko o Biblii, Rozmów o Biblii , Nie tylko o Biblii. Rozmowy o Biblii prof. Anna Świderkówna od 1961 roku prowadziła z ks. Janem Twardowskim .

d36fasd

Przewodniczący kapituły nagrody, metropolita białostocki abp Edward Ozorowski powiedział podczas piątkowej uroczystości, że zawsze z podziwem odbierał wiedzę prof. Świderkówny. Podkreślił, że łączy ona ogromną wiedzę z prostotą wypowiedzi.

Edward Wróbel, przewodniczący podlaskiego oddziału stowarzyszenia Civitas Christiana, przypomniał, że w tym roku przypada 265. rocznica urodzin patrona nagrody, poety Franciszka Karpińskiego. Jest on najbardziej znany jako autor tekstu pieśni religijnej Kiedy ranne wstają zorze oraz kolędy Bóg się rodzi.

Wróbel przypomniał, że w tym roku mija 410. rocznica przetłumaczenia Biblii na język polski przez ks. Jakuba Wujka, a właśnie to tłumaczenie najbardziej przybliżyło Polakom treść Starego i Nowego Testamentu.

Dziękował prof. Annie Świderkównie za krzewienie wiedzy antycznej, zwłaszcza w środowiskach akademickich. Pani profesor, mimo że od lat jest na emeryturze, nadal prowadzi wykłady na Uniwersytecie Warszawskim.

W ubiegłym roku nagrodę im. Franciszka Karpińskiego otrzymała prof. Teresa Kostkiewiczowa , znawczyni epoki Oświecenia. Wcześniej otrzymali ją także m.in. Marek Skwarnicki , ks. Jan Twardowski , Ernest Bryll , prof. Irena Sławińska .

d36fasd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36fasd