Trwa ładowanie...

Nagroda Kościelskich w tym roku dla Tomasza Różyckiego

Nagroda Kościelskich w tym roku dla Tomasza RóżyckiegoŹródło: Inne
d1vzcyb
d1vzcyb

Jury Nagrody Kościelskich pod przewodnictwem prof. Jacka Woźniakowskiego przyznało w sobotę Nagrodę Kościelskich 2004 Tomaszowi Różyckiemu, za poemat Dwanaście stacji.
Nagroda zostanie wręczona w Warszawie, w siedzibie Ambasady Konfederacji Szwajcarskiej, 9 października. Uroczystość wręczenia Nagrody połączona będzie z festiwalem Wielkie Nocne Czytanie, organizowanym specjalnie z tej okazji w Warszawie 8 i 9 października.

Tomasz Różycki (ur. 1970), poeta, tłumacz, romanista, mieszka w Opolu. Wydał tomy wierszy "Vaterland" (1997), "Anima" (1999), "Chata umaita" (2001) oraz "Świat i Antyświat" (2003). Publikował w wielu czasopismach, jego wiersze tłumaczono m.in. na hiszpański, francuski, angielski, bułgarski, niemiecki, litewski, rosyjski, słoweński, ukraiński.

Bohaterowi poematu Dwanaście stacji zostaje powierzona misja, w związku z którą musi odwiedzić licznych członków rodziny. Jego wyprawa okazuje się podróżą nie tylko w przestrzeni, lecz także w czasie - powrotem do magicznych miejsc, przedmiotów, smaków i tajemnic dzieciństwa.

Fundacja Kościelskich powstała dzięki Monice Kościelskiej, która wolę jej powołania - dla uczczenia zmarłego męża Władysława i syna Wojciecha - zapisała w swoim testamencie. Donatorka opuściła Polskę po drugiej wojnie światowej i zamieszkała w Genewie, gdzie zmarła 7 lipca 1959 roku. Część swojego majątku przeznaczyła na nagrody dla młodych, utalentowanych literatów. Decyzję o przyznaniu nagród podejmuje co roku jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele Rady Fundacji oraz znawcy polskiej literatury współczesnej.

d1vzcyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj