Trwa ładowanie...

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej

Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana będzie co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym

Nagroda im. Wisławy SzymborskiejŹródło: "__wlasne
d3bj507
d3bj507

Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana będzie co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski. Do nagrody mogą zgłaszać swoich kandydatów wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o literackim charakterze, członkowie kapituły oraz inne osoby.

Laureat nagrody wyłaniany jest w dwóch etapach: wiosną wskazuje się nominacje, jesienią wybiera zwycięski tytuł.

Kapituła nagrody spośród prawie 200 tomów wydanych w 2012 roku i zgłoszonych do konkursu wybrała 5 nominowanych książek, ich autorami są: Justyna Bargielska, Krystyna Dąbrowska, Łukasz Jarosz, Krzysztof Karasek, Jan Polkowski. W tym roku nominacji nie otrzymał żaden autor zagraniczny, ale też zgłoszono jedynie 7 tomów tłumaczonych, podczas gdy polskich dopuszczono do konkursu 176.

16 listopada 2013 roku, w czasie gali, która odbędzie się w Miejskim Ośrodku Sztuki w Krakowie, kapituła ogłosi nazwisko laureata. Na nagrodę składa się statuetka oraz 200 tysięcy złotych.

d3bj507

17 listopada zapraszamy czytelników na spotkanie z laureatem. Celem nagrody jest popularyzowanie poezji. Chcemy nie tylko przyciągnąć uwagę czytelników, ale też wydawców, zachęcić ich do drukowania polskich autorów oraz publikowania tłumaczeń poezji obcej, która wciąż nie dość mocno obecna jest na polskim rynku księgarskim. Sprzeciwiając się pośpiechowi, powierzchownemu uczestnictwu w kulturze, dominacji literatury masowej, pragniemy dowartościować poezję jako rodzaj sztuki trudnej, lecz ważnej. Nagradzamy twórców, którzy potrafią zachować niezależność, kreują swój własny, niepodatny na zewnętrzne koniunktury świat, operują mistrzowsko słowem.

Trwa już nabór tomów poetyckich do II edycji nagrody, która zostanie rozstrzygnięta w 2014 roku.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej w tym roku przyznana zostanie po raz pierwszy.

Kapituła nagrody składa się z tłumaczy (większość z nich to tłumacze Szymborskiej, którzy przez lata zmagali się z przekładami jej kolejnych tomów) i badaczy literatury, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wśród nominowanych znajdziemy poetów różnych pokoleń i orientacji poetyckich: Krzysztofa Karaska − poetę starszego pokolenia, Jana Polkowskiego − który debiutował w „Zapisie”, poetów reprezentujących roczniki siedemdziesiąte: Justynę Bargielską, Krystynę Dąbrowską, Łukasza Jarosza. Wszyscy oni tworzą od lat; jedni – jak Krzysztof Karasek – pracowicie i obowiązkowo publikując kolejne tomy w stałym rytmie średnio co 4 lata; inni – jak Jan Polkowski – pozwalając sobie na długie okresy milczenia. Są wśród nich tacy, którzy swobodnie poruszają się między rodzajami literackimi (jak Justyna Bargielska, poetka, ale i autorka dwu tomów nagradzanej i chwalonej prozy), i tacy, którzy uprawiają również inne dziedziny sztuki (lista zespołów, w jakich występował Łukasz Jarosz, jest dłuższa od listy jego poetyckich
publikacji), albo też parają się przekładem literackim (Krystyna Dąbrowska tłumaczy poezję z języka angielskiego). Justynę Bargielską uznać można za poetkę prywatnego, intymnego głosu. Krystyna Dąbrowska skupia się na życiu przedmiotów i poprzez nie opowiada o tajnikach egzystencji. Łukasz Jarosz wprowadza wątki nostalgiczne, sięga do świata przeżyć dziecięcych. Krzysztof Karasek zapisuje chaos – własny, wewnętrzny, ale i ten ponadjednostkowy, zewnętrzny. Jan Polkowski to poeta walk i oporu, wspólnotowego ducha. Wybrane przez kapitułę tomy poetyckie są od siebie różne, reprezentują odmienne dykcje poetyckie, tworzą zróżnicowane światy; łączy je jednak indywidualizm i siła poetyckiego wyrazu.

Nominowani:

Justyna Bargielska

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj