Trwa ładowanie...
nagroda

Nagroda im. S.I. Witkiewicza przyznana

Share
Nagroda im. S.I. Witkiewicza przyznana
Źródło: Inne
d6vaeu3

Jacek Łumiński został laureatem Nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza , przyznawanej za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą.

Nagrodę przyznaje Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca.

d6vaeu3

W tym roku za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie nagrodzono twórcę Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, Jacka Łumińskiego.

Jacek Łumiński jest tancerzem, choreografem i dyrektorem Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Uczył się tańca na kursach w Danii, Niemczech i USA. Ukończył pedagogikę tańca w Akademii Muzycznej w Warszawie.

Przez sześć lat uczył się też gry aktorskiej w Studium Aktorskim przy Teatrze Żydowskim. Pracował tam jako garderobiany, potem jako aktor. 12 lat poświęcił na badania kultury polskich Żydów, jednak fascynuje go także polski folklor.

Zdobył wiele nagród, m.in. nagrodę amerykańskiej Fundacji Washington Performing Arts Society im. Poli Nirenskiej (1997), Złotą Maskę za choreografię do przedstawienia „Wk-70” w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu (1999), Filar „Raportu” - nagrodę przyznawaną przez redakcję pisma „Raport” osobom, których działalność w dziedzinie gospodarki, nauki, kultury, polityki czy medycyny wybija się ponad przeciętność (2003).

Międzynarodowy Dzień Teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI ) 27 marca 1961 r. dla upamiętnienia otwarcia pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957. Obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku.

d6vaeu3

Podziel się opinią

Share
d6vaeu3
d6vaeu3