Trwa ładowanie...

Nagroda im. Lindego dla Herty Mueller i Wiesława Myśliwskiego

Tegoroczną nagrodę literacką im. Samuela Bogumiła Lindego przyznano niemieckiej pisarce i tłumaczce, laureatce literackiego Nobla w 2009 r. Hercie Mueller oraz polskiemu pisarzowi Wiesławowi Myśliwskiemu - poinformowały władze Getyngi (Dolna Saksonia).

Nagroda im. Lindego dla Herty Mueller i Wiesława MyśliwskiegoŹródło: PAP/DPA
d11m1co
d11m1co

Tegoroczną nagrodę literacką im. Samuela Bogumiła Lindego przyznano niemieckiej pisarce i tłumaczce, laureatce literackiego Nobla w 2009 r. Hercie Mueller (na zdj.) oraz polskiemu pisarzowi Wiesławowi Myśliwskiemu - poinformowały władze Getyngi (Dolna Saksonia).

Ustanowiona w 1996 r. nagroda im. Lindego jest przyznawana przez Getyngę i jej miasto partnerskie - Toruń. Wyróżnia się nią autorów, którzy wnoszą wkład w dialog między ludźmi i narodami. Jak wielokrotnie podkreślał prezydent Torunia, Michał Zaleski, "jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie".

Wręczanie nagród, w uroczystej oprawie, odbywa się na przemian w Toruniu i Getyndze. Tegoroczna nagroda ma zostać wręczona 23 października w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.

Noblistka w dziedzinie literatury, Herta Mueller , gościła już w Toruniu w 2005 r., by wygłosić laudację podczas wręczania nagrody Lindego prozaikowi niemieckiemu Hansowi Joachimowi Schaedlichowi. Samuel Bogumił Linde (1771-1847), który jest patronem nagrody, to urodzony w Toruniu wybitny językoznawca, leksykograf i pedagog.

d11m1co

* Herta Mueller urodziła się w 1953 r. w Rumunii, w wiosce Nitzkydorf zamieszkanej od XVIII w. głównie przez Niemców. Studiowała germanistykę i literaturę rumuńską w Timisoarze.*W 1982 r. udało się jej wydać debiutancką powieść Niziny . W 1987 wyemigrowała do RFN. Pracowała na kilku uniwersytetach w Niemczech i za granicą, m.in. na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, gdzie zamieszkała.

W 2009 otrzymała literacką nagrodę Nobla. Akademia Noblowska napisała w uzasadnieniu, że wyróżnia Mueller jako autorkę, która "łącząc intensywność poezji i szczerość prozy, przedstawia świat wykorzenionych". W swoich książkach Mueller opisuje życie niemieckiej mniejszości w komunistycznej Rumunii.

* Wiesław Myśliwski (ur. 1932) to dwukrotny laureat Literackiej Nagrody Nike za powieści Widnokrąg i Traktat o łuskaniu fasoli .* Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1955-1976 pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie - m.in. jako kierownik redakcji literatury współczesnej i zastępca redaktora naczelnego. Od 1975 do 1999 roku był redaktorem naczelnym kwartalnika "Regiony". Jest autorem powieści obyczajowo-psychologicznych z życia wsi, ukazujących tradycję kulturową w kontekście krytycznie traktowanej współczesnej cywilizacji.

d11m1co
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11m1co