Trwa ładowanie...

Nagroda im. J.Żuławskiego za utwór w konwencji fantastyki dla Rafała Kosika

Nagroda im. J.Żuławskiego za utwór w konwencji fantastyki dla Rafała KosikaŹródło: Inne
d1k61zn
d1k61zn

Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego, za najlepszy wydany w ub. roku, utwór literacki utrzymany w konwencji fantastyki otrzymał Rafał Kosik za powieść Kameleon . Wręczenie nagrody nastąpi podczas trwającego od piątku w Lublinie Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Falkon 2009. W imprezie uczestniczy ponad tysiąc osób.

O werdykcie jury - w skład którego wchodzą naukowcy i krytycy literaccy - poinformował Krzysztof Księski z Lubelskiego Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza, głównego organizatora Falkonu. Oprócz nagrody głównej jury przyznało Złote wyróżnienie Krzysztofowi Piskorskiemu za powieść Zadra oraz Srebrne wyróżnienie Annie Brzezińskiej za powieść Ziemia niczyja .

Nagroda Literacka im. J. Żuławskiego przyznawana jest autorom najlepszych polskich utworów literackich utrzymanych w konwencji fantastyki. Powstała z inicjatywy Andrzeja Zimniaka i pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W ubiegłym roku laureatem nagrody został Jacek Dukaj za powieść Lód .

Patron nagrody Jerzy Żuławski jest uważany za jednego z prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej; uznanie przyniosła mu jego Trylogia księżycowa (Na srebrnym globie, Zwycięzca, Stara ziemia) - utwory science fiction, których akcja rozgrywa się na Księżycu.

d1k61zn

Uroczysta gala wręczenia Nagrody im. J.Żuławskiego odbędzie się w sobotę wieczorem i będzie jednym z wydarzeń Konwentu. To jedna z największych tego typu imprez w Polsce, której celem jest propagowanie zainteresowań związanych z szeroko pojętą fantastyką.

Przez trzy dni Konwentu, nieprzerwanie w dzień i w nocy, uczestnicy mogą brać udział w różnego rodzaju wydarzeniach - m.in. prelekcjach, dyskusjach, konkursach. W programie Konwentu są m.in. spotkania z autorami literatury fantastycznej, pokazy walk rycerskich, różnego rodzaju gry - bitewne, karciane, planszowe, - a także projekcje filmów fantastycznych, kabareton, wystawy prac plastycznych, wieczory poetyckie.

Według szacunków organizatorów w 250 zaplanowanych wydarzeniach Konwentu łącznie uczestniczy ok. 1300 osób, głównie młodzież licealna i studenci. Zdaniem Księskiego fantastyka cieszy się coraz większą popularnością.
- To dziedzina, w której każdy może znaleźć coś dla siebie, od zabawy i rozrywki po inspirację do dyskusji na poważne tematy filozoficzne. Uczestnicy Falkonu uczą się, bawią i poszerzają swoje horyzonty - powiedział.

Jak tłumaczył fantastyka dotyczy różnych dziedzin m.in. literatury, filmu, gier.
- W kręgu naszych zainteresowań pozostają również zagadnienia z kręgu kultury i cywilizacji, takich jak postęp naukowy i techniczny, rozwój społeczeństw, wierzenia różnych kultur, zagadki historyczne - dodał Księski.

Lubelski Falkon, zorganizowany już po raz 10. zakończy się w niedzielę po południu.

d1k61zn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k61zn