* Piotr Majewski za publikację Niemcy sudeccy 1848-1948. Historia pewnego nacjonalizmu otrzymał nagrodę im. Henryka Wereszyckiego i Wacława Felczaka za najlepszą książkę nt. dziejów Europy Środkowo-Wschodniej - ogłoszono w sobotę w Krakowie na uroczystości w Collegium Novum UJ.*
Poza tym przyznano nagrodę honorową - otrzymał ją Marek Kornat na opracowanie Giedroyc Jerzy, Miłosz Czesław, Listy 1952-1963, które zostało wydane przez Spółdzielnię Wydawniczą Czytelnik (a praca Majewskiego przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego).
- Myślę, że to wspaniale, że ta nagroda powstała. To już ósma edycja, a sądzę, że niedługo będziemy mówili o jej wielowiekowej tradycji, w to nie wątpię. Dlatego, że historia przez spory odcinek naszego życia była zakłamana i musi być napisana na nowo - powiedział podczas uroczystości rektor UJ Karol Musioł.
Nagrodzona książka Majewskiego szeroko opisuje sytuację mniejszości niemieckiej zamieszkującej ziemie czeskie od 1848 r. oraz związane ze wspólną czesko-niemiecką koegzystencją trudności i konflikty narodowościowe, a także próby ich rozwiązania w każdym z omawianych przez autora okresów historycznych.
Wydział Historyczny UJ wraz z Oddziałem Krakowskim Polskiego Towarzystwa Historycznego organizuje konkurs o Nagrodę im. Henryka Wereszyckiego i Wacława Felczaka od 2001 roku. Tegoroczna - ósma - edycja tego konkursu wyłoniła najlepszą polskojęzyczną książkę z zakresu dziejów Europy Środkowo-Wschodniej opublikowaną w ciągu ostatnich 3 lat. Ogłoszenie laureatów co roku następuje 13 grudnia, w rocznicę urodzin prof. Henryka Wereszyckiego, patrioty, wybitnego historyka, antykomunisty (podobnie jak prof. Wacław Felczak).