Trwa 艂adowanie...
nagroda
23 kwietnia 2010, 13:41

Nagroda Franza Kafki dla Yvesa Bonnefoya

Nagroda Franza Kafki dla Yvesa Bonnefoya殴r贸d艂o: Inne
d4at2ad
d4at2ad

Francuski poeta Yves Bonnefoy odebra艂 we wtorek w Pradze presti偶ow膮 czesk膮 nagrod臋 literack膮, przyznawan膮 przez Towarzystwo Franza Kafki .

Mi臋dzynarodowe jury, w sk艂ad kt贸rego wchodzi m.in. wybitny niemiecki krytyk literacki Marcel Reich-Ranicki i brytyjski wydawca John Calder wybra艂o Bonnefoy w marcu.

Nagrod臋, w postaci ma艂ej statuetki Kafki wykonanej przez czeskiego rze藕biarza Jaroslava Rony i 10 tys. dolar贸w, Towarzystwo Franza Kafki ustanowi艂o w 2001 roku. Tradycyjnie wr臋czana jest w praskim ratuszu na Starym Mie艣cie z okazji czeskiego 艣wi臋ta narodowego 28 pa藕dziernika.

d4at2ad

Nagroda przyznawana jest autorom, kt贸rych dzie艂a o wyj膮tkowej warto艣ci artystycznej przemawiaj膮 do odbiorc贸w niezale偶nie od ich pochodzenia, narodowo艣ci i kultury i kt贸rzy przyczynili si臋 do rozwoju demokracji, tolerancji i humanizmu.

84-letni Bonnefoy uwa偶any jest za jednego z najwa偶niejszych francuskich poet贸w drugiej po艂owy XX wieku. Jest r贸wnie偶 艣wietnym eseist膮 i wybitnym francuskim t艂umaczem dzie艂 Szekspira .

Studiowa艂 matematyk臋 i filozofi臋 na uniwersytetach w Poitiers i Pary偶u. Po II wojnie 艣wiatowej podr贸偶owa艂 du偶o po Europie i USA oraz studiowa艂 histori臋 sztuki. Debiutowa艂 cyklem wierszy Anti-Platon opublikowanym w czasopi艣mie w 1947 roku. Wyk艂ada艂 literatur臋 na kilku uniwersytetach europejskich i ameryka艅skich, a w 1981 roku otrzyma艂 katedr臋 komparatystyki poetyckiej w s艂ynnym College de France. Na j臋zyk polski wiersze Bonnefoy t艂umaczy艂 m.in. Adam Wodnicki i Artur Mi臋dzyrzecki .

Bonnefoy jest si贸dmym laureatem nagrody Kafki . Wyr贸偶nieni ni膮 zostali Amerykanin Philip Roth , Czech Ivan Klima , W臋gier Peter Nadas, Austriaczka Elfriede Jelinek i Brytyjczyk Harold Pinter . W zesz艂ym roku otrzyma艂 j膮 Japo艅czyk Haruki Murakami .

d4at2ad
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d4at2ad

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie tre艣ci dost臋pnych w niniejszym serwisie - bez wzgl臋du na ich charakter i spos贸b wyra偶enia (w szczeg贸lno艣ci lecz nie wy艂膮cznie: s艂owne, s艂owno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz form臋 (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Sp贸艂ka Akcyjna z siedzib膮 w Warszawie, b臋d膮cej w艂a艣cicielem niniejszego serwisu, bez wzgl臋du na spos贸b ich eksploracji i wykorzystan膮 metod臋 (manualn膮 lub zautomatyzowan膮 technik臋, w tym z u偶yciem program贸w uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powy偶sze zastrze偶enie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu u艂atwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunk贸w umownych lub dozwolonego u偶ytku okre艣lonego przez w艂a艣ciwe przepisy prawa.Szczeg贸艂owa tre艣膰 dotycz膮ca niniejszego zastrze偶enia znajduje si臋tutaj