Nagroda Europejskiego Porozumienia oraz Nagroda Komitetu Trójkąta Weimarskiego dla Władysława Bartoszewskiego
*Były szef polskiej dyplomacji Władysław Bartoszewski oraz jeden z architektów nowej polityki wschodniej RFN w latach 70. Egon Bahr otrzymają tegoroczną Nagrodę Europejskiego Porozumienia, przyznawaną przez Towarzystwo Niemieckie. *
* href="http://ksiazki.wp.pl/wiadomosci/id,30970,wiadomosc.html"> PRZECZYTAJ WYWIAD Z WŁADYSŁAWEM BARTOSZEWSKIM * PRZECZYTAJ WYWIAD Z WŁADYSŁAWEM BARTOSZEWSKIM Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 12 listopada. Laudatio wygłosi były prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker. Jak poinformowały w środę w komunikacie władze organizacji pozarządowej Towarzystwo Niemieckie (Deutsche Gesellschaft), wyróżnienie przyznano osobistościom rangi europejskiej, które mają nieocenione zasługi na rzecz zrozumienia polsko-niemieckiego i europejskiego. „ Władysław Bartoszewski należy do najodważniejszych ludzi, którzy po 1945 roku, mimo bolesnych doświadczeń, starali się znaleźć nowe drogi do wspólnej przyszłości. Zaangażowanie jego - byłego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz uczestnika powstania w getcie warszawskim - ma szczególną wymowę” - podkreślono w uzasadnieniu kapituły nagrody.
Z kolei - dodano - Egon Bahr przyczynił się do tego, że spojrzenie Republiki Federalnej Niemiec nie było skierowane wyłącznie na Zachód i możliwe było wytyczenie nowej drogi stosunków z NRD, odbiegającej od systemu zimnej wojny.
Uroczystość wręczenia honorowej nagrody im. Adama Mickiewicza przyznawanej przez Komitet Trójkąta Weimarskiego odbędzie się 29 sierpnia w Weimarze.
Jak poinformował w środę przewodniczący komitetu Klaus-Heinrich Standke, wraz z Bartoszewskim wyróżnieni zostali niemiecki historyk Rudolf von Thadden oraz francuski germanista Jerome Vaillant.
Wszyscy trzej poprzez swoje długoletnie zaangażowanie w szczególny sposób przyczyniają się do dialogu trzech krajów w centrum Europy - uzasadnił Standke.
Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej w ramach Trójkąta Weimarskiego powstał w 2002 roku. Jego zadaniem jest uzupełnianie platformy politycznej Trójkąta Weimarskiego poprzez przyczynianie się do zbliżenia między obywatelami trzech krajów we wszystkich dziedzinach życia.