Na początek Dostatek
17 czerwca, wraz z ukazaniem się na rynku powieści Dostatek Michaela Crummeya, zadebiutuje gdańskie wydawnictwo Wiatr od morza. Niewielka oficyna jest autorskim projektem miłośnika książek i tłumacza literatury anglojęzycznej Michała Alenowicza. Gdańszczanin postawił sobie ambitny cel – chce wyszukiwać dla czytelników rarytasy światowej literatury, przeoczone przez rodzime wydawnictwa.
17 czerwca, wraz z ukazaniem się na rynku powieści Dostatek Michaela Crummeya, zadebiutuje gdańskie wydawnictwo Wiatr od morza. Niewielka oficyna jest autorskim projektem miłośnika książek i tłumacza literatury anglojęzycznej Michała Alenowicza. Gdańszczanin postawił sobie ambitny cel – chce wyszukiwać dla czytelników rarytasy światowej literatury, przeoczone przez rodzime wydawnictwa. „Lubię wyobrażać sobie, że sprowadzając je do Polski działamy niczym dawni gdańscy kupcy, zaopatrujący niegdyś kraj w egzotyczne przyprawy i drogie tkaniny” – opowiada Alenowicz.
Pierwszą perełką sprowadzoną do Polski zza oceanu będzie Dostatek Michaela Crummeya. Kanadyjski czy, jak sam woli o sobie mówić, nowofundlandzki poeta i prozaik przedstawia prawie dwieście lat z życia mieszkańców dwóch osad rybackich położonych na jego ojczystej wyspie. Dostatek to jednak zdecydowanie coś więcej niż klasyczna saga rodzina, to powieść o położonym na końcu świata niewielkim skrawku lądu, targanym nieustającymi konfliktami między zabobonem a religijną doktryną, ciemnotą a postępem, starotestamentowymi obsesjami a nadzieją i łagodnością. Centralną postacią w książce, katalizatorem wszystkich wydarzeń i konfliktów, jest Juda: niemy, blady mężczyzna, znaleziony przez rybaków w brzuchu wieloryba. Pojawienie się cuchnącego rybą przedziwnego człowieka radykalnie odmienia los mieszkańców zapomnianego przez świat wybrzeża. Crummey nie kryje inspiracji twórczością
Márqueza – Dostatek to modelowy przykład powieści z nurtu realizmu magicznego.
W 2013 roku wydawnictwo Wiatr od morza planuje wydać co najmniej pięć książek. Trzy pozycje to wyśmienita beletrystyka, dwa następne tytuły to literatura faktu. Tuż po Dostatku na rynku ukaże się kolejna znakomita kanadyjska powieść wpisująca się w nurt realizmu magicznego – Dotyk Alexiego Zentnera. Jeszcze w listopadzie do księgarń trafi natomiast nagrodzona Bookerem książka Berenice Rubens Wybrany. Powieść walijskiej pisarki to tragikomiczna historia rodziny londyńskich Żydów. Wybrany opowiada o niewygodnych tajemnicach, niespełnionych oczekiwaniach opresyjnego otoczenia oraz niezdolności do komunikacji w obrębie najbliższej rodziny. „Aż trudno uwierzyć, że w Polsce przeoczono tak wybitną i nagradzaną prestiżowymi nagrodami powieść. Cieszę się, że będziemy mogli podzielić się nią z naszymi czytelnikami” – mówi Michał Alenowicz, założyciel wydawnictwa Wiatr od morza.
Więcej informacji o wydawnictwie i ukazujących się niebawem książkach na stronie www.wiatrodmorza.com oraz na profilu facebookowym facebook.com/wiatrodmorza