Trwa ładowanie...

Na Mazowszu rusza Program Rozwoju Bibliotek

Na Mazowszu rusza Program Rozwoju BibliotekŹródło: Jupiterimages
d2olowy
d2olowy

Nowy sprzęt komputerowy, podłączenie do internetu, szkolenia specjalistyczne i informatyczne, warsztaty planowania pracy - to wszystko czeka 105 placówek w województwie mazowieckim, które zakwalifikowały się do Programu Rozwoju Bibliotek. W poniedziałek w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy rozpoczęły się szkolenia dla bibliotekarzy.

Program Rozwoju Bibliotek skierowany jest do placówek w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich oraz w gminach miejskich, nieprzekraczających 20 tys. mieszkańców.

- Celem programu jest przekazanie bibliotekom publicznym impulsu do rozwoju, tak, aby mogły pełnić role lokalnych centrów wiedzy, informacji i kultury, by stały się miejscem lokalnej aktywności. Chodzi o zmianę sposobu postrzegania bibliotek - powiedział Sebastian Wierzbicki, wicedyrektor Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, która jest równocześnie Biblioteką Główną Województwa Mazowieckiego.

Jak tłumaczyła Małgorzata Dąbrowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, poprzez cykl szkoleń bibliotekarze zostaną przygotowani do prowadzenia swoich placówek w nowoczesny sposób - dowiedzą się, jak organizować ciekawe wydarzenia dla mieszkańców, jak rozpoznawać ich potrzeby, jak zdobyć pozabudżetowe fundusze czy wypromować swoją placówkę. Do bibliotek trafi też sprzęt informatyczny - komputery, laptopy i tzw. urządzenia wielofunkcyjne, służące do drukowania, skanowania, kopiowania i faksowania.

Program Rozwoju Bibliotek został zaplanowany na pięć lat (2009-2013). Fundusze na jego realizację to 28 mln dolarów z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates. Łącznie w całym kraju w programie ma wziąć udział 3350 placówek z 1120 gmin. Program Rozwoju Bibliotek realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, specjalnie w tym celu powołana przez Fundację Wolności.

d2olowy

Z przeprowadzonego w ub.r. na rzecz programu badania wynika, że sieć polskich bibliotek publicznych liczy 8489 placówek, z czego 78 proc. ulokowanych jest na wsi i w małych miasteczkach. 60 proc. bibliotek gminnych posiada punkty publicznego dostępu do internetu. Często jednak posiadany sprzęt jest dość stary, gorsze jest też wyposażenie w sprzęt peryferyjny (skaner posiada 42 proc. placówek, a projektor - 3 proc.). Problemem jest też niska przepustowość łączy internetowych – na ogół poniżej 1 mb/s.

Przeciętnie polską bibliotekę odwiedzają 33 osoby dziennie: 91 proc. wypożycza książki, 31 proc. korzysta z internetu. Mniej niż 40 proc. bibliotek prowadzi jakąkolwiek działalność ponadstandardową.

Według Eurostatu, Polska znajduje się w grupie ośmiu krajów europejskich - wraz z Włochami, Portugalią, Cyprem, Grecją, Bułgarią, Macedonią i Rumunią - o najniższym odsetku osób regularnie (czyli przynajmniej raz w tygodniu) korzystających z technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Z kolei z badania „Diagnoza społeczna 2007” wynika, że w dużych miastach jest trzy razy więcej regularnych użytkowników tej technologii niż na wsi (ponad 60 proc. w porównaniu do 23 proc.).

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj