Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem wzbogaciło się o kolejne 15 portretów i 5 rysunków autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza . Kolekcja pochodzi ze zbiorów zakopiańskiej rodziny Fedorowiczów.
Ekspozycję zakupionych obrazów i rysunków będzie można oglądać do 25 lutego w Muzeum Stylu Zakopiańskiego – willi Koliba, które jest oddziałem Muzeum Tatrzańskiego.
– Kolekcję tworzy 15 portretów przedstawiających Józefa Fedorowicza „Pimka” i jego rodzinę: żonę Zofię, matkę Annę, siostrę Marię, córki Eugenię i Julittę, oraz przyjaciela domu, Jerzego Gawlińskiego. Zbiór obejmuje ponadto 5 rysunków z cyklu niesamowitych wizji. Józef Fedorowicz „Pimek” przyjaźnił się z S.I. Witkiewiczem i grał w jego sztukach wystawianych przez Teatr Formistyczny. Witkacy namalował liczne portrety jego i najbliższej rodziny, mniej więcej 21 sztuk, w tym kilka należących do najwybitniejszych osiągnięć portretowych autora – wyjaśniła Teresa Lisek z Muzeum Tatrzańskiego.
– Wszystkie zakupione portrety powstały w latach 1925-1937, należą więc do okresu swoistej prowokacji artystycznej i zabawy psychologicznej, jaką była produkcja portretowa w ramach skodyfikowanej Firmy Portretowej. Nie są one jednak typowymi wytworami Firmy. Należą bowiem do grupy portretów tworzonych bezinteresownie, z wewnętrznej potrzeby, pogłębionych psychologicznie portretów przyjaciół. Wykonane zostały w kilku typach, a osiem należy do typu C, który sam artysta określał jako bezcenny, zbliżony do Czystej Formy – tłumaczyła.
Muzeum Tatrzańskie zakupiło kolekcję rodziny Fedorowiczów dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Przed rokiem Muzeum Tatrzańskie dzięki pomocy finansowej tych dwóch instytucji wzbogaciło się o kolekcję 18 portretów, 2 pejzaży i 4 rysunków autorstwa 5073Witkacego. Dzieła te kupiono od rodzin Zwolińskich, Fedorowiczów i od dr. Jana Leszczyńskiego, czyli od spadkobierców osób i rodów związanych z Witkacym . Placówka jest w stałym kontakcie ze spadkobiercami znajomych i przyjaciół Witkacego . Ma z nimi niepisaną umowę, że prace znajdujące się w ich posiadaniu wcześniej czy później trafią do zakopiańskiego muzeum.
Wraz z zakupioną właśnie kolekcją Fedorowiczów, Muzeum Tatrzańskie posiada ok. 70 obrazów Witkacego . Prócz malarstwa tego artysty, placówka ma także bardzo bogaty zbiór fotografii artystycznych i dokumentalnych.
Stanisław Ignacy Witkiewicz we wrześniu 1939, na wieść o wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski, popełnił samobójstwo.