Trwa ładowanie...
d32udce
kantor
23 kwietnia 2010, 13:46

Muzeum Śląskie wzbogaciło kolekcję o prace Tadeusza Kantora

d32udce
d32udce

Muzeum Śląskie w Katowicach wzbogaciło swoją kolekcję o prace autorstwa słynnego reżysera, malarza i grafika Tadeusza Kantora . To obraz i projekty kostiumów i scenografii. W piątek odbył się ich uroczysty pokaz.

„Kompozycja abstrakcyjna” z 1963 r. to pierwszy obraz Kantora w zbiorach katowickiego muzeum, które słynie z bogatej kolekcji polskiej sztuki współczesnej. Sam obraz jest reprezentatywny dla późnego okresu inspiracji sztuką informel, związanego z nurtem awangardy francuskiej i amerykańskiej.

- W kompozycji dzieła - niezwykle dynamicznej - tkwi napięcie formy i koloru. Ten okres twórczości Kantora to czas dopełniającej się odwilży w sztuce polskiej - powiedział dyrektor muzeum Leszek Jodliński.

Obraz został wykonany w technice olejnej, na kartonie naklejonym na płytę pilśniową. Wśród nowych nabytków jest też komplet 15 projektów kostiumów i scenografii do sztuk teatralnych autorstwa Kantora . Prace zakupiono podczas aukcji pod koniec czerwca.

d32udce

* Tadeusz Kantor (1915-1990) - reżyser, malarz, scenograf, grafik, założyciel słynnego krakowskiego Teatru Cricot 2. * Jego obraz poszerza tworzoną przez Muzeum Śląskie kolekcję polskiego malarstwa współczesnego po 1945 roku, która liczy obecnie 580 obiektów i rejestruje trendy w sztuce polskiej. Są w niej prace najciekawszych twórców, przedstawicieli znaczących grup malarskich oraz przykłady interesujących zjawisk artystycznych, m.in. koloryzmu, abstrakcji geometrycznej oraz neoekspresjonizmu.

Znajdują się tam m.in. obrazy Józefa Czapskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Kiejstuta Bereźnickiego, Zdzisława Beksińskiego oraz Franciszka Starowieyskiego.

d32udce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32udce

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj