Po trwającej niemal pół roku gruntownej renowacji wnętrz i ekspozycji, od czwartku można zwiedzać dworek w podkaliskim Russowie, w którym urodziła się Maria Dąbrowska .
W minionych dwóch latach na renowację tego obiektu wydano z budżetu samorządu wojewódzkiego około 400 tys. zł.
Od 1971 r. znajduje się tutaj Oddział Literacki Muzeum Okręgowego w Kaliszu i muzeum imienia pisarki.
Dąbrowska urodziła się 6 listopada 1889 r., w rodzinie Ludomiry z Gałczyńskich i Józefa Szumskiego. Mieszkała w Russowie do 1911 r., kiedy to jej ojca zastąpił niespodziewanie inny zarządca russowskiego majątku.
Prace w dworku trwały dwa lata.
– W pierwszym etapie ocieplono budynek i strych, wymieniono dach. Teraz zmodernizowano ogrzewanie, wyremontowano podłogi i wymalowano wszystkie wnętrza – poinformował dyrektor Muzeum Okręgowego w Kaliszu, Jerzy Splitt.
Gruntownej renowacji poddane zostały też wszystkie ekspozycje znajdujące się w dworku. Według Splitta, dzięki przeprowadzeniu renowacji powiększyła się ilość sal wystawowych.
– Russów stał się dla Dąbrowskiej ukochanym miejscem, które wielokrotnie wspominała w swojej twórczości. Zawsze ciepło, serdecznie, z miłością, czcią – powiedziała kustosz Muzeum - Grażyna Przybylska.
W 1957 r. pisarka wspominała w ówczesnym miesięczniku „Ziemia Kaliska”: „Jestem dzieckiem Ziemi Kaliskiej. Z jej okolic i z samego Kalisza czerpałam natchnienie do moich książek. Ta ziemia kształtowała moje poczucie artystyczne, styl i język całej mojej twórczości”.
W otaczającym dworek parku i skansenie odbywa się każdego roku wiele imprez etnograficznych związanych m.in. z porami roku. Organizowane są tutaj także bożonarodzeniowe wigilie i wielkanocne śniadania. Wszystkie te wydarzenia nawiązują do tradycji wyniesionych z rodzinnego domu Dąbrowskiej i opisane później m.in. w jej książkach Uśmiech dzieciństwa , Ludzie stamtąd oraz Noce i dnie .