Trwa ładowanie...
wyspiański
23 kwietnia 2010, 13:41

Muzeum Literatury w hołdzie Stanisławowi Wyspiańskiemu

Muzeum Literatury w hołdzie Stanisławowi WyspiańskiemuŹródło: Inne
d113obt
d113obt

Obrazy i grafiki, m.in. Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Józefa Pankiewicza, uzupełnione cytatami z listów najważniejszych twórców Młodej Polski ze Stanisławem Wyspiańskim na czele można zobaczyć na wystawie dostępnej od wtorku w stołecznym Muzeum Literatury.

– Od dawna chcieliśmy powrócić do tematu Młodej Polski. Okazją stała się 100. rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego . Koncepcją wystawy było spojrzenie na okres Młodej Polski oczyma Wyspiańskiego . Dlatego jej narrację zbudowaliśmy z listów - jego i innych wybitnych artystów tamtej epoki. Stały się one tłem dla najpiękniejszych dzieł sztuki z tego okresu, dzieł, w których przetrwał specyficzny duch tamtej epoki – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej kurator wystawy, Łukasz Kossowski.

Eksponaty przedstawione na wystawie „Młoda Polska. Słowa. Obrazy. Przestrzenie. W hołdzie Stanisławowi Wyspiańskiemu ” zostały podzielone w zależności od sytuacji i miejsca, w których tworzyli artyści. Poszczególne fragmenty ekspozycji zatytułowano: „Pisane z zaścianka”, „Pisane o zmierzchu”, „Pisane nocą”, „Pisane z Paryża”, „Pisane z Włoch”, „Pisane z Tatr”, „Pisane z Bretanii”, „Pisane spod Wawelu” i „Pisane z Bronowic”.

Na wystawie pokazano także dzieła m.in. Juliana Fałata, Włodzimierza Tetmajera, Olgi Boznańskiej, Wojciecha Weissa, Ferdynanda Ruszczyca, Wandy Komorowskiej i Józefa Mehoffera.

Prezentowane eksponaty pochodzą m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, z Zamku Królewskiego na Wawelu, z Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz ze zbiorów prywatnych.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca roku.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj