Pamiątki z dzieciństwa Tadeusza Kantora , zdjęcia, rekwizyty i scenografie z jego spektakli, korespondencja oraz różne publikacje poświęcone jemu i jego twórczości znajdą się w Muzeum Kantora , które powstaje w Wielopolu Skrzyńskim (Podkarpackie), rodzinnej miejscowości artysty.
Otwarcie muzeum zaplanowano na 26 maja 2006 roku.
Muzeum będzie się znajdować w starej plebani, gdzie w 1915 roku urodził się artysta. Remont budynku dobiega końca. Większość eksponatów będzie pochodzić z autorskiego Ośrodka Dokumentacji Sztuki Kantora - krakowskiej Cricoteki.
Każda z sal nowego muzeum będzie poświęcona innej sferze życia artysty. Obecnie trwają rozmowy z krakowską Cricoteką, jak urządzić pokój, w którym Kantor się urodził i mieszkał.
– Była już propozycja, by znalazły się tam rekwizyty z przedstawienia „Wielopole, Wielopole”, obecnie rozpatrywana jest koncepcja pozostawienia pokoju pustego, w którym stać będzie postać Kantora , a w tle słychać będzie muzykę – poinformował dyrektor Domu Kultury w Wielopolu, Marcin Świerad.
*Zobacz galerię zdjęć Tadeusza Kantora Zobacz galerię zdjęć Tadeusza Kantora*
Będzie także pokój stylizowany na starą jadalnię lub sala, w której odbywać się będą spotkania poświęcone Kantorowi . Na poddaszu pokazane zostaną pamiątki po Kantorze z okresu wielopolskiego, m.in. obraz św. Juliana - jedyny obraz świętego namalowany przez Kantora , podarowany przyjacielowi ks. Julianowi Śmietanie oraz listy Kantora do ks. Śmietany. Tam także znajdzie się sala audiowizualna, w której z DVD prezentowany będzie spektakl „Wielopole, Wielopole”.
W muzealnej bibliotece będzie można zapoznać się z książkami i pracami magisterskimi poświęconymi Kantorowi i jego twórczości, regionalnymi dokumentami dotyczącymi Wielopola i okolic, publikacjami dotyczącymi lokalnych zabytków, pomników. Tam także zostaną urządzone pokoje, w których będą się mogli zatrzymywać goście.
*Zobacz galerię zdjęć Tadeusza Kantora Zobacz galerię zdjęć Tadeusza Kantora*
Remont starej plebani rozpoczął się w 2000 roku z inicjatywy powołanego rok wcześniej Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Kantora . W tym budynku kilka lat temu mieściła się Izba Pamięci Kantora , otwarta jeszcze w maju 1996 roku, ale trzy lata później zamknięta ze względu na zły stan budynku. Remont plebani, który sfinansowało Ministerstwo Kultury, konserwator zabytków, urząd marszałkowski i sponsorzy kosztował dotychczas ok. 650 tys. zł, a na wykończenie brakuje jeszcze ok. 100 tys.
* Tadeusz Kantor (1915-1990), malarz, scenograf, reżyser, autor tekstów teoretycznych na temat malarstwa i teatru, był jednym z największych twórców awangardy XX wieku.* Urodził się i mieszkał na plebani w Wielopolu, gdzie proboszczem był wuj jego matki, ks. Józef Radoniewicz. Tam spędził pierwszych kilka lat życia.
W czasie wojny założył konspiracyjny teatr, po wojnie był współorganizatorem pierwszej w Polsce wystawy polskiej sztuki nowoczesnej. W 1955 roku Kantor założył Teatr Cricot 2, który zyskał międzynarodową sławę. Jego najsłynniejsze spektakle to „Umarła klasa”, „Wielopole, Wielopole”, „Niech sczezną artyści”, „Nigdy tu już nie powrócę”.
*Zobacz galerię zdjęć Tadeusza Kantora Zobacz galerię zdjęć Tadeusza Kantora*