Trwa ładowanie...
d11puq7

Muzeum Auschwitz opublikowało wiersze byłej więźniarki

d11puq7
d11puq7

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau opublikowało zbiór wierszy byłej więźniarki niemieckiego obozu, Batszewy Dagan _Błogosławiona bądź wyobraźnio - przeklęta bądź. Wspomnienia „Stamtąd” urodzonej w Łodzi_.

Autorka we wstępie do tomiku napisała, że przeżycia z Auschwitz trudno opisać prozą. Chciała przekazać swoje doświadczenia czytelnikowi i czuła, że w poezji łatwiej je będzie wyrazić. Wiersze powstawały po holokauście, w momentach, gdy autorkę nachodziły koszmarne wspomnienia.

Agnieszka Juskowiak-Sawicka z oświęcimskiego muzeum podkreśliła, że poezja Batszewy Dagan stanowi bardzo realistyczny i intymny zapis przeżyć w obozie, jakich doświadczyła kilkunastoletnia dziewczyna.
- To nie tylko opis przerażenia obozową rzeczywistością, wszechobecną przemocą, jak w wierszu Pierwszy policzek, ale również bardzo osobisty podjęty temat kobiecej fizjologii tak rzadko obecny w poezji lagrowej - powiedziała.

Wśród wierszy można znaleźć następujące tytuły: Osiem na jednej pryczy, Między setkami nagich kobiet, Życie z robactwem, Zupa do mycia włosów czy Gotowanie w latrynie.

Wiersze mówią również o potrzebie ciągłej ucieczki od obozowej rzeczywistości w świat wyobraźni, jak w utworze Błogosławiona bądź wyobraźnio - przeklęta bądź!, a także o konkretnych wydarzeniach Ostatnia noc w komando „Kanada” w Auschwitz, 18 stycznia 1945 roku, który opisuje ostatnią noc Batszewy w obozie Auschwitz.

d11puq7

Poza wierszami autorstwa Batszewy Dagan tomik zawiera kilka utworów powstałych na terenie Auschwitz II - Birkenau, a przechowanych w pamięci przez autorkę. To między innymi wiersz Mądrość pchły autorstwa Zosi Szpigielman, która po selekcji w 1943 roku została wysłana do komory gazowej i tam zginęła. To także wiersze, których autorstwo mimo wielu starań, pozostaje anonimowe jak wiesz Tajemnica publiczna czy Alfabet Oświęcimski.

Batszewa Dagan urodziła się 8 września 1925 roku. w Łodzi jako Izabella Rubinstein. Po wkroczeniu Niemców uciekła z rodziną do Radomia. Tam trafiła do getta, gdzie związała się z tajną organizacją młodzieżową Haszomer Hacair. W 1942 roku uciekła z getta radomskiego i dzięki fałszywym dokumentom przedostała się na teren Niemiec. Po kilku miesiącach została aresztowana i wysłana do Auschwitz. Z początkiem 1945 roku trafiła do Ravensbrueck, a później do Malchow, gdzie została wyzwolona przez armię brytyjską. Po wojnie wyjechała do Palestyny.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1957 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie około 8 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych, w tym publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy, katalogi oraz przewodniki w około 20 językach.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj