Trwa ładowanie...

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie ma szansę na pomoc MON

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie ma szansę na pomoc MONŹródło: Inne
d3qyipp
d3qyipp

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie ma szansę od 2010 r. być finansowane ze środków MON. Jak powiedział w piątek szef tego resortu Bogdan Klich stanie się tak, jeśli do końca przyszłego roku przebudowana zostanie siedziba muzeum i uporządkowana sprawa własności działek wokół niego.

Zdaniem ministra obrony, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie powinno mieć w Polsce co najmniej takie znaczenie jak Muzeum Powstania Warszawskiego i porównywalne z mającym powstać w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej, którego częścią będzie Muzeum Westerplatte.

_**Muzeum AK jest inicjatywą ludzi, którzy służyli w Armii Krajowej.**Tych, w stosunku do których mamy specjalne zobowiązania_ - mówił w piątek w Krakowie Bogdan Klich.

Minister poinformował, że jeśli do końca przyszłego roku uporządkowane zostaną sprawy własnościowe działek wokół siedziby Muzeum AK i zakończona zostanie jego przebudowa, to od 1 stycznia 2010 r. krakowska placówka stanie się filią Muzeum Wojska Polskiego, a minister obrony narodowej przejmie nad nim patronat. Oznaczałoby to finansowanie tej placówki z budżetu MON.

Klich wyjaśnił, że zależy mu na spełnieniu obu warunków, tak by MON angażowało się w placówkę, która ma szansę na rozwój, a nie w projekt, który pozostaje tylko na papierze.

d3qyipp

Wicedyrektor Muzeum AK Tadeusz Żaba powiedział w piątek PAP, że muzeum otrzymało właśnie pozwolenie na budowę, które musi się jeszcze uprawomocnić. Do końca roku chcielibyśmy wybrać wykonawcę, a na przełomie tego i przyszłego roku, jeśli pozwoli pogoda, rozpocząć przebudowę. Mamy też nadzieję na pomyślne dla muzeum uregulowanie kwestii własności terenów wokół niego - powiedział Żaba.

Według dyrektora krakowskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego Grzegorza Stawowego, wszystkie działki znajdujące się wokół Muzeum AK należą do spółki, w której większościowe udziały ma osoba prywatna i chodzi o to, by sprzedała ona te tereny lub zgodziła się na ich zamianę na działki należące do gminy.

Zgodnie z wyłonionym w konkursie w 2007 r. projektem Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie mieszczące się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku magazynowym Twierdzy Kraków ma być gruntownie przebudowane. Powierzchnia ekspozycyjna ma się zwiększyć z obecnych 1,3 tys. metrów kw. do ok. 6 tys. metrów kw.

Nowa przestrzeń wystawiennicza obejmująca piwnice, parter i pierwsze piętro budynku pozwoli na zaprezentowanie większości z ok. 6 tys. eksponatów znajdujących się obecnie w zbiorach placówki. Są to dary i depozyty byłych żołnierzy AK i ich rodzin z całego świata.

d3qyipp

Przedsięwzięcie w większości zostanie sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Unia przeznaczy na ten cel 8 mln euro, środki na ten cel mają też przekazać gmina Kraków i województwo małopolskie.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce. Zostało utworzone w 2000 roku jako wspólne przedsięwzięcie samorządów: miasta Krakowa i województwa małopolskiego.

d3qyipp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qyipp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj