Zainteresowani kulturą i historią będą mogli w najbliższy weekend do późnej nocy zwiedzać muzea, archiwa, historyczne miejsca pamięci oraz galerie i inne ciekawe miejsca w stolicy Niemiec Berlinie.
W organizowanej od dziesięciu lat Długiej nocy muzeów uczestniczy w tym roku 110 stołecznych placówek i instytucji - poinformowali w czwartek przedstawiciele spółki Kulturprojekte Berlin GmbH oraz władze miasta.
Kierując się zasadą dla każdego coś miłego, organizatorzy oferują od godz. 18 w sobotę do godz. 2 w nocy w niedzielę szerokie spektrum imprez z udziałem najbardziej znanych muzeów i galerii, jak Nowa Galeria Obrazów, gdzie trwa obecnie wystawa francuskich impresjonistów, czy też Muzeum Pergamońskie oraz Dawne Muzeum, gdzie od niedawna nową przystań znalazło słynne popiersie żony króla Egiptu Amenhotepa IV Echnatona, Nefretete.
Pomnik Holokaustu proponuje serię wykładów i odczytów oraz występ najbardziej znanego barda wschodnioniemieckiej opozycji Wolfa Biermanna. W ośrodku dokumentacji NRD-owskiej policji politycznej Stasi odbędą się odczyty, pokazy filmów oraz dyskusja o filmie Życie na podsłuchu. Muzeum Przyrodnicze kusi, już od godz. 14, szczególnie dzieci i młodzież bogatą kolekcją dinozaurów.
W akcji uczestniczy także wiele mniej znanych placówek. W Muzeum NRD zwiedzający będą mogli posłuchać wschodnioniemieckich przebojów. Muzeum gejów oferuje wystawę na temat 200-letniej historii homoseksualizmu w Niemczech. Stowarzyszenie organizujące wyprawy do podziemnych tuneli, schronów i bunkrów będzie oprowadzało po ekspozycji, ukazującej sposoby ukrywania się berlińczyków przed nalotami lotniczymi w czasie II wojny światowej.
Specjalne programy przygotowali też pracownicy berlińskiego ratusza i Izby Poselskiej kraju związkowego Berlin. W twierdzy Spandau będzie można pooglądać nietoperze, a w Muzeum Strażaków podziwiać akcję uwalniania ludzi z płonącej klatki schodowej.
W ciągu dziesięciu lat w imprezach Długiej nocy muzeów, organizowanych dwa razy w roku, uczestniczyło łącznie 3,5 mln osób. Jak twierdzą organizatorzy, nie brak także turystów z Polski, chociaż nie ma dokładnych danych statystycznych o uczestnikach z zagranicy. Bilet uprawniający do korzystania z autobusów kursujących między muzeami oraz wstępu do wszystkich placówek kosztuje w przedsprzedaży 12 euro (ulgowy 8 euro), natomiast w dniu imprezy 15 euro (ulgowy 10).
W tym roku organizatorzy będą mieli silną konkurencję - niemiecki rząd zorganizował właśnie podczas tego weekendu Dzień otwartych drzwi. W sobotę i niedzielę będzie można zwiedzać miejsce pracy kanclerz Angeli Merkel - urząd kanclerski oraz ministerstwa. Nie wiadomo, czy wygra kultura, czy polityka - mówią organizatorzy, apelując, by w przyszłości rozdzielać oba terminy.