Trwa ładowanie...
kościół
21-06-2010 12:47

Mszał na iPada

Mszał na iPadaŹródło: AFP/David Gannon
d465z6o
d465z6o

Włoski ksiądz Paolo Padrini stworzył aplikację na iPada, która umożliwia celebrowanie mszy zastępując tradycyjny mszał w formie książki.

Ojciec Padrini, konsultant watykańskiej Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, zapowiedział w piątek, że darmowa aplikacja zostanie uruchomiona w lipcu w języku angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim i łacińskim.

Dwa lata temu Padrini uruchomił podobną aplikację na iPhone'a. Jego iBrewiarz zawierał codzienne modlitwy intonowane przez księży.Do tej pory pobrało go 200 tysięcy osób.

Aplikacja na iPada to już kompletny mszał, zawierający wszystko, co jest mówione i śpiewane podczas mszy w ciągu całego roku liturgicznego. Rozszerzenia mają zawierać także komentarze, sugestie homilii oraz muzyczny akompaniament.

- Papierowe księgi nigdy nie znikną, ale jednocześnie nie powinniśmy się oburzać tym, że na ołtarze trafią nowe narzędzia służące do wspierania modlitwy - powiedział Padrini podczas rozmowy telefonicznej ze swojej parafii w Tortonie w Piemoncie, na północy Włoch.

d465z6o

36-letni Padrini spodziewa się, że elektroniczny mszał okaże się bardzo użyteczny dla księży, którzy muszą sporo podróżować.Ostatnio sam odprawiał mszę w małej parafii, gdzie mszał był małą przybrudzoną książeczką.

Uważany za konserwatystę papież Benedykt XVI, próbuje docierać do młodych ludzi poprzez nowe media. Watykan regularnie uaktualnia swoją obecność na stronach wymiany plików wideo YouTube i portalu społecznościowym Facebook. Przedstawiciele Stolicy Apostolskiej chwalili iBrewiarz jako nowe narzędzie ewangelizacji i postanowili zaangażować Padriniego.

Włoski ksiądz podkreśla jednak, że aplikacja na iPada, podobnie jak wcześniejszy iBrewiarz na iPhone'a, jest jego własnym przedsięwzięciem.

d465z6o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d465z6o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj