Trwa ładowanie...

Mrożek. Autobiografia

Mrożek. AutobiografiaŹródło: Inne
d2z2j52
d2z2j52

Autobiografia Sławomira Mrożka ukaże się w końcu marca tego roku - zapowiedział pisarz podczas spotkania autorskiego w warszawskim klubie Traffic.

Odbyła się tam promocja wydanego właśnie albumu fotograficznego Andrzeja Nowakowskiego Sławomir Mrożek. Album.

Autobiografia pt. _Baltazar. Autobiografia_ będzie obejmować młodzieńcze lata dramaturga do 29 roku życia.

– Pisanie tej książki miało dla mnie funkcję terapeutyczną – przyznał podczas spotkania Mrożek .
Dodał, że w ostatnich latach znalazł się w takiej kropce, że za radą terapeutki zdecydował się powrócić pamięcią do lat młodości.

Wydany właśnie album Andrzeja Nowakowskiego jest, jak mówi sam autor, zapisem osobistego czytania Mrożka , w którym fotograf dostrzega nade wszystko mądrego pesymistę.

d2z2j52

W książce znalazło się blisko 50 fotografii wybranych spośród trzech tysięcy, które w ciągu ostatnich trzech lat zrobił pisarzowi Nowakowski. Zatrzymał on w obiektywie postać Mrożka w scenerii krakowskich uliczek, parków, a także we wnętrzach teatrów, restauracji i bibliotek. Każde ze zdjęć jest opatrzone cytatem z tekstów pisarza.

Autor zdjęć przyznał, że inspiracją do pracy nad albumem były cytaty z dzieł autora Tanga , które towarzyszyły mu od szkolnych lat.
Mrożek nigdy nie jawił mi się jako pisarz groteski czy humoru. Przy lekturze jego tekstów zawsze podejrzewałem, że są one zapisem egzystencjalnego smutku racjonalisty i wiecznego tułacza po bezdrożach samotności – podkreślił Nowakowski.

Przez trzy lata umawiał się on z pisarzem w rozmaitych krakowskich wnętrzach i plenerach. Nowakowskiemu udało się też namówić pisarza do zrobienia zdjęć w domowym zaciszu w towarzystwie żony.
– Bardzo lubię zdjęcie, na którym Sławomir Mrożek wspiera się na ramieniu żony. Pod fotografią jest podpis: „Pokusa, aby się już nie ruszać” – powiedział Nowakowski.

– Nie było pozowania, ustawiania modela. Rozmawialiśmy ze sobą o najrozmaitszych sprawach: o literaturze, przemijaniu, o głupstwach też, a ja robiłem zdjęcia – wspominał Nowakowski.

d2z2j52

Podczas spotkania Mrożek mówił, że był tylko obiektem, a nie współautorem książki, i nie opowiadał o sesji zdjęciowej. Zauważył tylko, że rozmowy z Andrzejem Nowakowskim były dla niego dużą przyjemnością.

Autor albumu jest fotografem - amatorem, na co dzień prowadzi krakowskie wydawnictwo Universitas. Fotografią zajmował się od dawna, jednak zwykle publikował zdjęcia pod pseudonimami. W albumie o Mrożku po raz pierwszy zdecydował się opublikować fotografie pod własnym nazwiskiem.

Książkę wydały dwa wydawnictwa: Oficyna Literacka Noir sur Blanc i Universitas. Wstęp do książki (dostępny w wersji dwujęzycznej: polsko-angielskiej) napisał Michał Paweł Markowski.

d2z2j52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z2j52

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj